Blog > Komentarze do wpisu

Tak. Zaczynam pisać blog.

fot. Dawid JacewskiKiedy zapadła ta decyzja stanęła mi przed oczami jedna ze scen z Wilka stepowego Hermana Hesse. Główny bohater, Harry Haller, rozmawia w zaświatach z Mozartem. W trakcie rozmowy wskazuje na przechodzących obok najpierw Brahmsa potem Wagnera. Za każdym z nich podąża pochód czarnych postaci, które wysysają z nich ostatnie tchnienia życia. Jak tłumaczy Mozart, każda z tych postaci wyobrażała niepotrzebną nutę w partyturach obu kompozytorów... Za każdą niepotrzebną nutę obaj musieli odpokutować...

Żyjąc w potopie słowa pisanego zastanawiałam się czasem, czy jego autorzy czują kiedykolwiek ten strach, który ogarnął bohatera powieści Hessego. "Zrobiło mi się bardzo nieswojo. Zobaczyłem siebie samego jako śmiertelnie znużonego pielgrzyma, wędrującego przez pustynię zaświatów, obładowanego mnóstwem zbędnych książek, które napisałem, zbędnych artykułów i felietonów, a za mną postępowała armia zecerów, którzy musieli przy tym pracować i armia czytelników, którzy to wszystko musieli przełknąć. Mój Boże!" (Herman Hesse "Wilk stepowy" przekł. Gabriela Mycielska).

Wiele razy zadawałam sobie te same pytania: Ile próżności trzeba mieć w sobie, żeby uznać, że mam jeszcze coś do dodania. Ile czelności, aby prosić o uwagę i czas czytelników.

A jednak. Jednak dołączam do tego grona tych, którzy sami sobie szykują potępienie ;)

Dlaczego? Bo mam w sobie tyle próżności by przypuszczać, że mam coś do dodania. Tyle czelności, by zabiegać o czas i uwagę. Bo brakuje mi pewnych tematów w debacie publicznej. Bo brakuje mi pewnej formy tej debaty. Bo liczę na to, że mój głos coś zmieni, jak kolejna kropla, która będzie drążyła skałę...

Chciałabym, żeby mój blog był inny. Pewnie będzie nudny. Długie wpisy, być może trudne w lekturze. Jeden z moich profesorów po lekturze moich prac naukowych powtarzał: ,,więcej wody, Pani Joanno, więcej wody". Postaram się, Panie Profesorze :)

Zaproponuję też formy, których chyba dotąd nie stosowano. Na blog będą składały się trzy typy wpisów. Pierwszy to ciężkie i długie rozważania o Polsce. Chciałabym w tym wątku analizować pojawiające się dzisiaj problemy w długookresowej perspektywie. Hasło dla tego wątku to Polska 2030.

Drugi typ wpisów będą stanowiły pojedynki. Obiecuję, że szybko zdradzę, na czym będzie polegał ten wątek. Ale jeszcze nie dziś :)

Trzeci wątek to varia. Krótsze wpisy, czasem dotyczące bieżących wydarzeń.

Proszę o wyrozumiałość dla początkującej blogerki. Nie spodziewajcie się Państwo codziennych wpisów - wręcz przeciwnie, popełnię ten grzech zaledwie kilka razy w miesiącu.

Z trudem przychodzi mi życzenie Czytelnikom mojego bloga miłej lektury... Może zamiast tego sobie i Im będę życzyła, aby nasz wysiłek przyniósł efekt :)

środa, 23 września 2009, joanna.mucha

Polecane wpisy

  • Freudowskie pomyłki

    Politykom PiS zdarzają się piękne freudowskie pomyłki. Adam Hofman w programie z Julią Piterą powiedział, że PiS chce wygrać spór o Polskę. Dla odmiany –

  • Guzik warta walka z dyskryminacją

    Kongres Kobiet publikuje dane, z których wynika, że kobiety stanowią zaledwie kilkanaście procent uczestników debaty publicznej. Warto byłoby zwrócić uwagę nie

  • Czwórka górą!

    Od dwóch dni mówię, że nie podoba mi się kształt lubelskiej listy wyborczej a komentatorzy "wiernie" powtarzają za mną, że nie podoba mi się czwarte miejsce na

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/09/23 17:15:19
Czy Pani jest tą piekną Muszką, która tańczy w ,,Tańcu z gwiazdami"? Jeśli tak
to sie cieszę i trzymam za Panią kciuki. Tańczy Pani wspaniale i jest śliczna.
Pozdrawiam serdecznie i życze sukcesów w tańcu i nie tylko!
Bogunio
-
2009/09/23 17:22:14
Pani Joanno, Gratuluję odwagi.
Ale może warto skorzystać z możliwości jakie daje internet i "uczłowieczyć" tekst poprzez zdjęcia (więcej!), tematy aktualne (jakie są Pani poglądy w sprawach dzisiaj dyskutowanych, np. TVP - czy zgadza się Pani z premierem, że trzeba odrąbywać ręce tym, którzy chcą się dorwać do mediów? itp.), linki do miejsc, które Pani przeczytała i ich waloryzacja (zgadzam się, głupie, zabawne ipt.).
Będę zaglądał z ciekawości, ale ułatwi mi Pani zamianę ciekawości w życzliwe zainteresowanie wprowadzając takie zmiany... :-)
-
2009/09/23 17:22:31
Pani Joanno,
Noga trzyma za Panią kciuki! A właściwie - duże paluchy
nogalalki.blox.pl
-
2009/09/23 17:39:09
"Nie spodziewajcie się Państwo codziennych wpisów"

Ależ ci posłowie ambitni! Codzienne wpisy chyba nie są tu normą. W każdym razie życzę wytrwałości i promowania naszej blogosfery w sejmie. Niech żyje wolność słowa i ochrona źródeł jak u dziennikarzy. Zawsze nas te parę osób czyta

Marek Witkowski
-
2009/09/23 17:50:54
Powodzenia życzę :)
Połamania pióra. Albo klawiszy w klawiaturze.

A co do częstości notek:
Lepiej pisać rzadko, a mądrze. O!
-
2009/09/23 17:58:09
Witam w braci blogerów. ;)

ja.rafi.pl
-
i.l
2009/09/23 18:00:04
Wygląda na to, że ma Pani zamiar zająć się wszystkim. Bo i problemy kraju, aż po koniec wieku, varia (czyli wszystko) no i pojedynki.... akurat ta część życia publicznego trwa 24 godziny na dobę. W tej sytuacji zabraknie Pani czasu na sprawdzenie porządku obrad. Z trwogą myślę o Pani obowiązkach poselskich. Chyba pora wybrać, albo pisanie bloga albo mandat posła.
-
2009/09/23 18:06:14
Pani poseł, już pani pozowała do niefortunnych zdjęć, zmieniała fryzurę , co jeszcze zrobi pani by w mediach zaisniec? Już się boję! A Polska, czy panią interesuje?
-
2009/09/23 18:41:50
Pani Joanno,
Chciałabym przeczytać jakąś Pani opinię na temat dzisiejszego wyroku w sprawie Pani Alicji Tysiąc. Czy zgadza się Pani z orzeczeniem Sądu?
-
2009/09/23 18:52:17
Pani poseł,
życzę powodzenia w blogowaniu i tyle odwiedzin, że padną bloxowe serwery :)
Pozdrawiam cieplutko :))
Adam Sadło
-
2009/09/23 18:56:47
Popracować nad poprawną polszczyzną- koniecznie! Pisać powinni ci , którzy mają coś waznego dpo powiedzenia. Pani poseł niech się pani jeszcze zastanowi. Co innego pozować i uśmiechać się do zdjęć, co innego pisać.Czy to prawda ,że zeznawała pani w prokuraturze w sprawie pieniędzy z kampanii wyborczej ?
-
2009/09/23 19:02:35
Witaj Asiu,

Ciesze sie z Twej nowej inicjatywy. Blog ma bardzo piekna szate graficzna.
Jak zawsze trzymam kciuki za Twoje dzialania. Ciesze sie ze na Twym blogu nie zabralo subtelnosci i bardzo wywazonego smaku. Mysle ze w Polskiej polityce brakuje politykow z klasa. Zawsze mozesz to zmienic Asiu.


Pozdrawiam

Emanuel Khanzai

-
2009/09/23 19:20:04
A gdzie ty widzisz smak , subtelnośc, przecież tu po oczach bije banalność, okropna fryzura pani, nuda, pretensonalność.
-
2009/09/23 19:52:54
Edzio za to ty jestes bardzo subtelny az do' bolu"..maszy wyczucie sytuacji jak sam kaczynski,,,,;-))
-
2009/09/23 20:00:48
Edzio specjalnie na okolicznosc komentowania bloga poslanki Muchy zarejestrowal nowe konto na gazeta.pl.
Co za poswiecenie... A moze zwykly brak odwagi?
A najprawdopodobniej: praca zlecona.
-
2009/09/23 20:06:59
Do omidas : W "Tańcu z giwadami" bierze udział Anna Mucha - aktorka, a to jest blog Joanny Muchy - posła na sejm. Na przyszłość radzę mieć oczy szerzej otwarte, bo zgubisz się, jak pojawi się ktoś trzeci z takim samym nazwiskiem.
Pani Joanno, gratuluję pomysłu. Trzymam kciuki, żeby nie zabrakło Pani wytrwałości.
I radzę po przygotowaniu wpisu przeczytać całość kilka razy, najlepiej na głos. Łatwiej będzie uniknąć błędów stylistycznych typu"...i drżeć, żeby aby nie zachorowało..." (cytat z wpisu z 23.09).
Pozdrawiam
-
2009/09/23 21:27:45
Witam Pani Joanno
Coż to za odświeżające uczucie w pierwszych słowach polityka przeczytać nawiązanie do Hessego. :)
Pozdrawiam oczekując poważnych wpisów, pojedynków oraz varia :) A zdaje sobie Pani sprawę, że tak dobrze zaczynając będzie Pani musiała bardzo się starać, aby trzymać poziom :)
-
2009/09/23 21:40:51
Pani Joanno! Odwagi! Wpisy na blogu prosimy jak najczęściej. I mała sugestia, jeśli można... Blog jest dobry na dłuższe analizy, a od krótkich i szybkich "strzałów" jest Twitter. Proszę rzucić okiem na www.twitter.com jest tam wielu Pani kolegów i konkurentów. Chętnie poczytamy Pani opinie i spostrzeżenia. Pozdrawiam
-
2009/09/23 23:54:15
Pani Joanno
Początek niestety bardzo marny - co to jet to "merytoryczny"?
Niestety nic nowego - nic oryginalnego!
PAni Joanno - może warto zatrudnić kogoś młodego - po polonistyce z tzw otwartą głową.
Pani - młoda i atrakcyjna - mówi językiem 50 latka Palikota.
Może następny wpis będzie choć tochę lepszy
To co PAni pisze to dawniej nazywano "komunałemi"
Może ten - nowy polonista (nowo zatrudniony do pisania bloga) powie co to znaczy
-
2009/09/24 00:24:30
Pani Joanno,
pochodzi Pani z Ziemii Lubuskiej, mojej "małej Ojczyzny" (Krosno Odrz.), więc już czuję sympatię do Pani. Potrafi Pani słuchać, a nie przerywać i niszczyć oponenta, a to już zasługuje na podziw.
Życzę wytrwałości. I zrozumienia dla krytyków-wielu będzie krytykować dla samej krytyki-wiem z autopsji.
Pozdrawiam,
Piotr Sobolewski, Wrocław
-
2009/09/24 00:47:13
Płońsk Pozdrawia :)
-
2009/09/24 01:12:32
Powodzenia, Pani Joanno, i niech Pani się nie przejmuje tymi, którzy już Panią krytykują, choć tak po prawdzie nie mają jeszcze nawet za co.
-
2009/09/24 11:05:46
Ale bloga się nie pisze na papierze ;-)
I już wiem do czego była sesja fotograficzna "przedblogowa" ;-)
-
2009/09/24 14:25:10
Zjednała mnie Pani sobie tym ulubionym przeze mnie cytatem z Wilka stepowego. Ale wg mnie nie odnosi się on do blogerów. Brahms i Wagner to kompozytorzy sławni. A więc melomani MUSIELI słuchać ich muzyki. Natomiast blogów nie musi czytać nikt. Życzę wielu czytelników.
PS. ten cytat to oczywista aluzja do komentarza cesarza Jozefa II do opery Wesele Figara. Cesarz nudził się i po przedstawieniu powiedział: Mozart, za dużo nut. A Mozart odpowiedział: dokładnie tyle ile trzeba, Wasza Wysokość.
-
2009/09/24 15:07:54
Tyle zapoweidzi, tyle dzialań pijaru i taki marny efekt. Komunały , banały, nic szczególnego. I jaki tragiczny język!!
-
2009/09/24 16:41:18
CYT;edzio00 Tyle zapoweidzi

Tak masz racjie twoj jezyk jest tragiczny....
-
2009/09/24 22:01:24
Świetny pomysł. Gratuluję. Oby się miło czytało.. ; )
-
2009/09/25 09:39:08
edzioOO jesteś żałosny i pewnie z PISu .Bo tam zieją nienawiścią . Pani Joanno świetnie zapowiadający się blog , proszę jedynie o krótkie komentarze codziennych wydarzeń politycznych w naszym kraju a będzie ciekawiej . Powodzenia i pozdrowienia
-
2009/09/25 10:47:23
Moja deportacja z USA w czerwcu 2007: mkk.blox.pl
-
2009/09/25 10:55:32
Dla mnie to mizeria, nuda, infantylność argumentów, pani chce za wszelką cenę w mediach istnieć i tyle.
-
2009/09/25 22:06:02
co sądzi Pani o Partiii Kobiet?
-
2009/09/26 13:55:55
Pani Joanno. Życzę wszystkiego dobrego, a przede wszystkim by blogowanie które stało się częścią wielu osób oraz wentylem przez który wypuszcza się "parę" spełniło Pani "Dr" oczekiwania. Coś od siebie może teraz. Jest Pani piękną Kobietą i naprawdę nie musi się Pani oszpecać by postrzegano ją jako mądrzejszą. Patrząc przyjemność sama, a i posłuchać również bo weryfikacja odbywa się szybko i nie trzeba tu udowadniać żadnymi przedłużeniami nazwiska "dr" że "uwaga jestem ładna ale i mądra" Nie o to chodzi. Piękno i mądrość to coś nowego, jak Pani się to uda, będzie Pani Pierwsza ! POWODZENIA !
-
2009/09/26 21:51:33
skończy się tak samo jak z blogowaniem Marcinkiewicza. najpierw hołubiony, a teraz śmieją się z niego na jego własnym blogu. tak to jest, jak nie ma się nic do powiedzenia. no ale "parcie na szkło" robi swoje.
pardon, ale tak to widzę, pani doktor.
-
2009/09/28 22:15:15
Hej, witam wszystkich! Dziekuję za wszystkie komentarze, za pozdrowienia od osób, których nie widziałam wieki :), za życzenia, za konstruktywną krytykę, zawsze jest cenna. Nie dam rady odnieść się do wszystkich wpisów, proszę mi wybaczyć... Napisałam we wstępie, że wpisy będą pojawiały sie rzadko. Znam swój tryb pracy i chciałam uniknąć sytuacji, kiedy po miesiącu częstych wpisów "zawieszę się" na kolejne tygodnie. No i ... postaram się zastosować do rady Faustyna :) Napisałam, że niewiele z nich będzie dotyczyło bieżących wydarzeń, ale pojawią się komentarze dotyczące tych wydarzeń, które - moim zdaniem - będą miały długofalowe konsekwencje. Allex proponuje mi zatrudnienie kogoś po polonistyce. No cóż... nie zastosuję się do tej rady. Nawet jeśli mój blog starci na poziomie języka - zyska na autentyczności. Ten blog jest jak listy z podróży, a podróżą jest poznawanie państwa we wszystkich jego wymiarach. Tę podróż odbywam ja. Jeśli ktoś po polonistyce chce się w nią wybrać - a polecam - niech pisze własne listy.
i.l martwi się o moje obowiązki parlamentarne. Spokojnie :) zapewniam Panią lub Pana, że nie ucierpią. Na koniec kilka słów do edzio00. Widzę, że Szanowna Pani/Pan z wielką uwagą śledzi moje polityczne curriculum vitae. Czytając Pani/Pana wpisy mam wręcz wrażenie, że się znamy. Ale może to tylko wrażenie. Tak czy inaczej chętnie poznalabym Pani/Pana rekomendacje dotyczące tego wszystkiego, co Pani/Pana zdaniem robię źle. Dlatego pozwolę sobie zadać Pani/Panu kilka pytań: Kto z polityków Pani/Pana zdaniem posługuje się polszczyzną, na której mogłabym się wzorować? Czyja fryzura i wizerunek są Pani/Pana zdaniem godne pochwalenia? Kto z polityków w Pani/Pana opinii jest ekscytujący i ciekawy - w odróżnieniu ode mnie nudnej i pretensjonalnej? Może jeszcze kilka innych, cennych rekomendacji? I na koniec odpowiem na Pani/Pana pytanie: Tak, Polska mnie interesuje.
I jeszcze... Ja też mocno pozdrawiam Płońsk :)
-
2009/09/29 04:20:14
"EDZIO" to zapewne kobieta co pani zazdrosci,....nie ma czym sobie glowy zawracac
-
2009/09/29 11:12:14
Pani Joanno serdeczne pozdrowienia . Z pewnością będę wierną czytelniczką. Ponieważ Pani działalność w obronie praw zwierząt jest wielka pozwolę sobie wstawić tu linka do petycji "Cichego Kąta" : www.petycje.pl/4457
-
2009/09/29 13:04:37
Bardzo ciekawe posty. Chętnie zaglądam do Pani na bloga, bo choć jestem mężczyzną, to uważam że w polityce czy biznesie w Polsce jest za mało kobiet. Kobietom należy się szacowne miejsce w każdej dziedzinie życia, choć czy parytey są najlepszym wyjściem z sytuacji? Tu bym dyskutował.
-
2009/10/02 13:22:34
Miła, inspirująca lektura, czekam na więcej. Pozdrawiam!
-
2009/10/03 14:26:46
Pani Joanno brawa za blog, życzę powodzenia, będę śledzić Pani wpisy-pozdrawiam
-
2009/10/04 00:30:33
Widac, ze edzio OO cos pani nie lubi. Ja jego /jej/ tez. I tez nie wiem dlaczego.
-
2009/10/04 19:43:36
Eee tam lubię panią poseł ! Generalnie lubię wszystkie kobiety. Głosowałem na PO. Chcę by pani poseł pod wpływem no może mocnych słów "doskonaliła " się . Ale powinna być pani przygotowana na krytykę swoich działań poglądów. Jest pani politykiem!
-
2009/10/08 12:12:43
Prosi pani o wyrozumiałość dla początkującej "blogerki".
Widzi Pani, ja tego nie rozumiem. Upubliczniając swoje zapatrywania robi to Pani jako człowiek, obywatel, posłanka albo politk. Wybór formy (wywiad, odezwa, przemówienie, post na blogu) są drugorzędne i nie uzasadniają przyznania taryfy ulgowej. Głos w debacie publicznej pozostaje głosem w debacie publicznej.

Dlatego proszę aby nie robiła Pani z siebie "słabej kobietki", "początkującej blogerki" lub obojętnie czego innego. Niech Pani po prostu będzie sobą. Tym bardziej, że to i tak nie przyniesie widocznych rezultatów w naszym dzikim kraju.

Serdeczne pozdrowienia

calmy
-
2010/01/04 20:42:19
Ten blog to bardzo fajny pomysł ale ma mnóstwo "konkurentów". Teksty więc powinny być poszukiwane przez społeczeństwo, także przez ich przedstawicieli czyli - media. Powinny być ciut krótsze i pisane mniej urzędowym, takim bardzo, bardzo mądrym językiem. Zawsze pisząc, zadaję sobie pytanie: DO KOGO TO KIERUJĘ, bo dzisiaj NIE MA już uniwersalnego odbiorcy. Jesli ktoś kieruje komunikat do wszystkich to bywa, że nie dociera do nikogo... Życzę szczęścia AZ
-
2010/11/25 08:24:13
Wizowe wiezienia CIA w USA-Polsce ? CIA "powoluje" narodowosci bylego Ukladu Warszawskiego do rozpracowywania naukowcow Rosyjskich ? USA wyrzuca z najwyzszym
dyplomem USA niewaznym w Polsce z domu w Utah na Okecie bez srodkow do zycia:
USA torturami kradzieza mienia i wysiedleniem etnicznym zmusza do nostryfikacji
najwyzszego stopnia naukowego USA, PhD w Polsce nie umiejacej nawet produkowac
elektroniki o wielkiej skali integracji na uczelniach z technologia ponizej
technologii III Rzeszy w latach 30tych najprawdopodobniej aby falszywie promowac
nauke ZSSR w USA w celu przesluchiwania naukowcow Rosyjskich metoda interaktywna
tzn. ich zatrudniania w objektach USA i z nich
pracy wnioskowania o poziomie badan wojskowych Rosji i otaczania ich narodowosciami z bylych krajow Ukladu Warszawskiego dla kamuflazu ze nie jest to jedyna narodowosc z tych krajow: mkk.blox.pl
-
2010/11/26 11:55:11
Open Letter to European Commission:

Attn: European Commission:

Dear Sir or Madame,

I am a theoretical Physicist holding German citizenship
and the passport of the Republic of Poland and world expert
in Condensed Matter Theory.
On June 8th 2007 I was arrested by the United States Border Protection
Service while I was trying to get to Canada for Polish (European
Community passport found with me with expired USA visa stamp
when waiting for extension and adjustment of my US work visa.
I was tortured with one week of forcible travel to concentration
camp in Florence Arizona when I was kept for two monts with
citizens of Mexico, Guatemala, and El Salvador in amounts about
200 per one cell and forced to public showers for stamp
in European passport.

I immigrated to United States from Poland for the purpose
of PhD studies in the University of Rochester holding student
visa forced by hunger in Republic of Poland before its
EU membership, was never
charged by the United States of any crime neither worked there
illigaly to laws of the United States,

I request the investigation against the United States government,
United States and the persons involved and ask the
European commission to stop the diplomatic
relations with the United States and all economic, banking and trade
ties until I am allowed to return to my home in Utah, car
detained at Canadian border and
property based of natural law and common understanding of rights.
This mistreatment of European scientist in any violation of Charter of Fundamental
Rights of the European Union by the government
of United States must face immediate response of the
European Union and must be explained.

Sincerely,

Matt Kalinski