Blog > Komentarze do wpisu

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu i Turystyki była nie lada wyzwaniem. Weszłam do resortu pól roku przed turniejem EURO2012 i zostałam szefowa Komitetu Organizacyjnego. Cała odpowiedzialność za wszystkie przygotowania spadła z dnia na dzień na mnie. Na moich barkach spoczywało też przygotowanie do turnieju Stadionu Narodowego i jego dalsze funkcjonowanie. A tuż po zakończeniu turnieju rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpiada w Londynie.
– Zorganizowałam Kongresy Sportu Powszechnego we wszystkich województwach.
– Wprowadziłam pięć programów aktywizacyjnych w sporcie powszechnym, dzięki nim tysiące polskich dzieci może uczestniczyć w dobrze przygotowanych, bezpłatnych zajęciach sportowych.
– Stworzyłam Szkolne Ośrodki Siatkarskie w 136 szkołach w Polsce, w których uczy się i trenuje ponad 4,5 tysiąc uczniów pod okiem ponad 300 nauczycieli i trenerów.
– Rozpoczęłam głęboka reformę sportu wyczynowego. Jednym z elementów tej reformy było to, że związki sportowe objęły swoim zasięgiem sport juniorski, dzięki czemu trening młodego zawodnika planowany jest w dłuższej perspektywie, z korzyścią dla jego wyników sportowych.
– Wprowadziłam trzy nowe programy inwestycyjne: program remontowy dla małych klubów sportowych, program infrastruktury przyszkolnej oraz program budowy całorocznych hal do tenisa ziemnego.
– Kontynuowałam budowę Orlików i reanimowałam Fundacje Rozwoju Kultury Fizycznej, która obecnie zajmuje sie m.in. szkoleniami animatorów Orlików.

To wszystko i wiele więcej – wydarzyło się w ciągu zaledwie dwóch lat.
Sport powszechny

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że pokolenie dzisiejszych dzieci będzie żyło średnio o pięć lat krócej niż ich rodzice! Tak, to nie pomyłka, nasze dzieci będą żyły pięć lat krócej niż my ze względu na brak ruchu i wynikającą z niego nadwagę i otyłość. I jeszcze jedno: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby dziecko mogło się dobrze rozwijać potrzebuje minimum godziny aktywności fizycznej dziennie. W Polsce to kryterium spełnia zaledwie około 20% maluchów i procent ten spada z wiekiem dzieci, wśród nastoletnich dziewcząt zalecaną dawkę aktywności realizuje tylko co dwudziesta!

Czy wiesz o tym, ze:
– w ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się!
– aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę!
– 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
– brak ruchu w szczególności dotyczy dziewcząt.
– najczęściej dzieci przestają uprawiać sport w gimnazjum.
– zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie.
– według badan, kluczowy wpływ na aktywność fizyczną dzieci ma aktywność fizyczna ich rodziców! Im bardziej aktywny jest rodzic, tym zazwyczaj bardziej aktywne jest dziecko!

Te informacje sprawiły, ze postawiłam na rozwój sportu powszechnego.

We wrześniu 2013 roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki rozpoczęłam kampanię społeczną „STOP zwolnieniom z WF-u!” Wprowadziłam też trzy systemowe programy, aktywizujące dzieci i młodzież: Mały Mistrz, MultiSport oraz Umiem pływać.
Mały Mistrz to program dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Opracowaliśmy podręcznik dla nauczycieli opisujący każda godzinę zajęć wf. Przeszkoliliśmy nauczycieli nauczania początkowego. Zaproponowaliśmy dzieciom ciekawe i dobrze przygotowane zajęcia sportowe.

Program „Umiem Pływać” był dla mnie istotny nie tylko ze względu na aktywizację dzieci, ale również dlatego, że utonięcia to druga najczęstsza przyczyna śmierci w tej grupie wiekowej…
Program jest przeznaczony dla uczniów klas III szkół podstawowych. Zakłada udział dzieci w bezpłatnych, pozaszkolnych zajęciach nauki pływania i jest bardzo dobrze oceniany przez dzieci, rodziców i samorządowców.

Program Multisport to kontynuacja Małego Mistrza dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Jego celem było zapoznanie dzieci z wieloma różnymi sportami. Dzięki temu programowi dzieci mogą 3 razy w tygodniu uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pozaszkolnych. Program pozwala również na wsparcie dla małych klubów sportowych.

czwartek, 22 października 2015, joanna.mucha

Polecane wpisy

  • 8 lat rządów Platformy

    8 LAT RZĄDÓW PLATFORMY DLA LUDZI! Trafiliśmy na najtrudniejsze 8 lat w całej polskiej transformacji. Kryzys finansowy zmusił nas do ciągłego odwoływania się do

  • Polska przyszłości!

    Jesteśmy 25 lat po upadku komunizmu. Można powiedzieć: jesteśmy jedno pokolenie dalej. Etap transformacji rynkowej mamy już za sobą, etap Polski w Budowie &ndas

  • Notatki z posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej ds. SKOKów

    Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak: Objęcie nadzoru przez KNF nastąpiło na przełomie 2012/13. 30 września 2012 rok – Bila

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2016/04/03 12:13:46
Dobry bilans. Dlaczego jednak społeczeństwo wyborcze nie zauważyło tych zmian i do dzisiaj nie ma o tym pojęcia. Przyczyną są bardzo, bardzo niedorzeczni kolejni rzecznicy prasowi prasowi PO. Przedstawiona przez Panią lista został zabita przez idiotyczne "ośmiorniczki". Do dzisiaj niedorzecznikiem prasowym platformy jest ta sama pani, a public relations Platformy nie przesunęło się o jedne milimetr w kierunku skuteczności, pomimo kolejnych klęsk.
Właściwie PO oddała walkowerem walkę o demokrację w Polsce. Już dokonany został przewrót faszystowski. Prezes ma już dzisiaj większą władzę niż miał Jaruzelski w czasie Stanu Wojennego. Za chwilę nastąpi ostateczna rozprawa z demokracją, co prezes już przecież oficjalnie zapowiedział, jako wiosenną batalię o... demokrację. Jego Ministerstwo Obrony już organizuje bojówki partyjne.
A PO ani mru, mru. Prezes zabronił Wam dołączenie do KOD-u, ponieważ partii politycznej nie wypada!? wychodzić na ulicę. Gdyby PO wypełniała swoje obowiązki wobec wyborców to KOD nie miał by w ogóle potrzeby powstawać. PiS wylewa na Was kolejne szamba, a Wy dyskutujecie problem jedzenia ryby, nożem, czy widelcem. Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego organizator KOD-u albo pan Petru nie stoi dzisiaj na czele PO? Sympatyczny pan Szetyna nie ma energii, ani pomysłów na obronę demokracji. Prezes może spać spokojnie. Będzie coraz gorzej.
-
2016/04/21 02:23:29
Na pewno interesujący wpis, mnie osobiście najbardziej poruszył problem otyłości, gdyż nie będę ukrywał, że od urodzenia prześladuje mnie nadwaga. A co do głosu przedmówcy to uważam, że sprawa rzeczników prasowych PO w ostatnich latach nie miała aż tak wielkiego wpływu na wynik wyborczy (to już bardziej ośmiorniczki)...