Kategorie: Wszystkie | Pojedynki | Polska 2030 | Varia
RSS
poniedziałek, 28 lutego 2011

nie przyjmuję i nie daję.

Wdzięczność to piękne uczucie. Dowód wdzięczności ma często niewiele wspólnego z wdzięcznością. Jestem wdzięczna mojej koleżance Julii Piterze za zwrócenie uwagi na to rozróżnienie.

Często okazuję wdzięczność. Czasem obdarowuję książką.

Mojej koleżance książki nie ofiaruję.

Jestem też wdzięczna wszystkim, dla których całym życiem nie jest pytanie o to, do czego by się tu przyczepić...

19:45, joanna.mucha , Varia
Link Komentarze (32) »
piątek, 25 lutego 2011

Prokurator Generalny Andrzej Seremet zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis pozwalający myśliwym strzelać do psów i kotów.

Nareszcie!

Co oznacza ten zapis można się dowiedzieć na stronie www.zabilimipsa.pl. Polscy myśliwi strzelali do owczarków niemieckich, labradorów, a nawet pudelków, które były na spacerze z właścicielem. Ich zdaniem psy te nosiły wyraźne oznaki zdziczenia.

Sądy często stają na stanowisku, że jeśli zastrzelonym psem był mieszaniec to jego właściciel nie poniósł straty! Proszę o tym powiedzieć dziecku, któremu zastrzelono ukochanego pupila.

Slowly but surely zmierzamy w dobrym kierunku.

10:17, joanna.mucha , Varia
Link Komentarze (4) »
czwartek, 24 lutego 2011

Wczorajszy dzień ogłoszony był dniem bez łapówki.

O szkodliwości korupcji pisać w tym miejscu nie będę. Chciałabym natomiast napisać parę słów na temat tzw. dowodów wdzięczności.

Kwiaty, alkohol i czekoladki - to najbardziej typowe sposoby wyrażania wdzięczności. Nie zawsze są korupcją. Wręczane "po" (zabiegu, egzaminie itp.) i nie wymagane "przed" - prawie zawsze jednak budzą skrępowanie i wdzięcznego i dobroczyńcy. Zaznaczę w tym miejscu - nie jestem zwolenniczką przekazywania dowodów wdzięczności za pracę, która dana osoba wykonuje w ramach swoich obowiązków służbowych. Ale jeśli mam potrzebę wyrażenia specjalnego podziękowania - obdarowuję swego Dobroczyńczę... książką.

Książka nie wywołuje skrępowania. Nie powoduje pytań o uczciwość. Nie razi. Przez książkę można obdarowanemu przekazać podziękowanie bardzo indywidualne. I sprawić mu prawdziwą przyjemność.

Gorąco polecam!

15:47, joanna.mucha , Varia
Link Komentarze (3) »
niedziela, 20 lutego 2011

"Trzeba oprzeć się pokusie podejmowania działań pozornych" - cytuję z pamięci zdanie Ś.P. Arcybiskupa Józefa Życińskiego, które przytoczył w homilii Arcybiskup Kazimierz Nycz. Pozostanie ono jednym z moich mott życiowych. Wczoraj cała Polska żegnała jednego z najwybitniejszych synów Kościoła katolickiego.

Wszyscy znaliśmy Go jako człowieka, który zawsze poszukuje tego co łączy a nie tego co dzieli. Odważnego i bezkompromisowego w obronie wartości. Nawet osoby, które się z Nim nie zgadzały nigdy nie poczuły niechęci, obojętności czy tak powszechnej dziś pogardy. Był otwarty na drugiego człowieka, na dialog. Podziwiam Jego postawę wobec wierzących inaczej: prawosławnych, żydów, muzułmanów. Na zawsze pozostanie w mojej myśli historia o uderzonym kamieniem w głowę Arcybiskupie, który jedzie do miejscowości swojego oprawcy, by ochronić go przed samosądem… Kogo z nas byłoby na to stać?

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” pisał ksiądz Twardowski. Śpieszmy się też ich poznawać, bo zostajemy tu jak głupcy, kiedy próbujemy poznać drugiego człowieka po jego śmierci.

20:02, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »
piątek, 11 lutego 2011

To jeden z moich ulubionych wierszy, często go sobie powtarzam. Najważniejsze jest w nim - w moim przekonaniu - pytanie, czy człowiek zboczy. Zapraszam do lektury.

Cyprian Kamil Norwid

Fatum
I
Jak dziki zwierz przyszło Nieszczęście do człowieka
I zatopiło weń fatalne oczy...
- Czeka
Czy, człowiek, zboczy?
II
Lecz on odejrzał mu, jak gdy artysta
Mierzy swojego kształt modelu;
I spostrzegło, że on patrzy - c o? skorzysta
Na swym nieprzyjacielu:
I zachwiało się całą postaci wagą
- I nie ma go!

14:44, joanna.mucha
Link Komentarze (5) »