Kategorie: Wszystkie | Pojedynki | Polska 2030 | Varia
RSS
środa, 04 września 2013

Przez ostatnie 20 lat świat wokół nas zmienił się dramatycznie. Transformacja ustrojowa  i rewolucja technologiczna – te dwa czynniki sprawiają, że nasze dzieci rosną w tym samym miejscu - ale w zupełnie innej rzeczywistości. Zamiast kanapki z twarożkiem - kanapka z masłem czekoladowym, zamiast jednego lizaka na przerwie - chipsy, batoniki, chrupki i cała reszta śmieci. Zamiast ciepłego obiadu w domu – często fastfood lub pizza. Zamiast boiska, trzepaka i gry w gumę – gry komputerowe, portale społecznościowe i telewizja. Piechotą do szkoły jest za daleko i zbyt niebezpiecznie a sportowe zajęcia pozaszkolne są często przywilejem lepiej sytuowanych…

W tej zmienionej rzeczywistości ogromnego znaczenia nabierają zajęcia wychowania fizycznego. Bo dostępne i nie trzeba dowozić. Bo za darmo. Bo znane...

No właśnie - znane. Świat wokół nas zmienił się dramatycznie a zajęcia WF wciąż takie same... Ale czy aby na pewno tak jest? Czy jeśli się nie zmieniły, to dobrze, czy źle? Jak powinny wyglądać dzisiejsze zajęcia WF? Jak je poprawić?

O tym wszystkim będziemy rozmawiać dzisiaj podczas debaty w Agorze. Mam nadzieję, że to początek głębokiej debaty o roli zajęć WF w życiu naszych dzieciaków.

08:20, joanna.mucha
Link Komentarze (3) »
wtorek, 03 września 2013

Dzisiaj podczas konferencji prasowej zaprezentowałam trzy z pięciu programów Ministerstwa Sportu i Turystyki, których celem jest aktywizacja sportowa. Ich opis znajdziecie Państwo na stronie www.msport.gov.pl.

Traktuje te programy bardzo emocjonalnie nie tylko dlatego, że wychodzą naprzeciw ogromnemu problemowi braku aktywności fizycznej naszych dzieciaków. Drugim powodem jest fakt, że odpowiadają również na inne problemy w sporcie powszechnym. Poniżej przedstawiam niektóre z nich:

- Uczestnicy kongresów sportu powszechnego mówili mi o problemie z wf-em w klasach 1-3 - a my proponujemy szerokie szkolenia dla nauczycieli, pomoc nauczyciela wf i profesjonalny "podręcznik" do zajęć.

- Mówiono mi o braku profesjonalnego wsparcia dla nauczycieli i trenerów - a my proponujemy opracowane przez ekspertów tzw. manuale do każdego programu.

- Skarżono się na brak wsparcia dla klubów, które działają na dole piramidy sportu - a my właśnie tam poszukujemy partnerów do przeprowadzenia "Multisportu" i właśnie tam kierujemy środki finansowe.

- Rozmawialiśmy o tym, że lepszy dostęp do sportu mają dzieci bogate - a omawiane programy są bezpłatne dla uczestników, wiec mogą z nich korzystać również te biedniejsze dzieci.

- Słyszałam ciągle narzekanie na brak koordynacji miedzy działaniami rządu i samorządu - a nasze programy zakładają współpracę miedzy samorządem wojewódzkim, lokalnym i ministerstwem.

- Oskarżano instytucje publiczne o brak wizji - a my proponujemy program systemowy i - jestem o tym przekonana - przełomowy!

13:30, joanna.mucha
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 02 września 2013

Jak to wygląda w liczbach?

Kilka nieprzespanych nocy. 14 miesięcy pracy. 16 kongresów sportu powszechnego. Setki rozmów z dziećmi, nauczycielami, ludźmi sportu, ekspertami. Paręset tysięcy potencjalnych odbiorców. 22 miliony zaplanowane na przyszły rok.

I jeden cel: sprawić, by polskie dzieci częściej się ruszały!

Od dziś przez cały tydzień będę przedstawiała programy aktywizacji sportowej dla dzieci. Niektóre z nich już się rozpoczęły, inne stoją w blokach startowych. To duże przedsięwzięcie, które może zupełnie odmienić oblicze polskiego sportu. Liczę na wsparcie wszystkich tych osób, którym zależy na dobru naszych dzieci. Pamiętajmy: ruch to ich prawo!

11:04, joanna.mucha
Link Komentarze (2) »