Szanowny Panie Ministrze,
z ogromnym zadowoleniem przyjęłam deklarację powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół, która pojawiła się w expose Premier Ewy Kopacz. Funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w miejscu nauczania i wychowania jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego uczących się w nich dzieci i młodzieży. Gabinety szkolne są miejscem edukacji zdrowotnej pacjentów oraz profilaktycznych działań zabezpieczających przed poważnymi problemami w przyszłości. Systematyczna opieka oraz kontakt z lekarzem stomatologiem uczy prawidłowej higieny jamy ustnej jak i dobrych nawyków związanych z wizytą u lekarza.
Powrót gabinetów do szkół będzie jednak możliwy dopiero wtedy, gdy zapewnione będzie stabilne finansowanie świadczonych przez nie usług. Aby to osiągnąć niezbędna jest niewielka korekta obecnego systemu kontraktowania.
W obecnym systemie opieki zdrowotnej lekarze dentyści, oferujący swoje usługi w szkołach, nie zawsze mogą sprostać wymogom kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Zasady te często wykluczają gabinety szkolne z konkurencji z regularnymi gabinetami. W systemie oceny ofert tracą one punkty m.in. przez brak aparatu rentgenowskiego (podczas gdy taki aparat nie może zostać zainstalowany w szkole!), godziny pracy gabinetu (NFZ premiuje popołudniowe godziny pracy, co w przypadku gabinetu szkolnego byłoby pozbawione sensu!), czy istnienie schodów do budynku szkoły.
Najprostszym rozwiązaniem dla tych problemów jest wyodrębnienie oddzielanego zakresu świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w miejscu nauczania i wychowania w ramach koszyka świadczeń gwarantowanych w rodzaju leczenie stomatologiczne. Rozwiązanie to nie powoduje wzrostu kosztów świadczonych usług, oznacza jedynie dedykowanie określonej wielkości środków bezpośrednio gabinetom szkolnym. W moim przekonaniu świadczenia stomatologiczne świadczone w szkołach są najważniejszą częścią stomatologii finansowanej ze środków publicznych, zatem jestem przekonana o tym, że taka zmiana poprawi stan opieki stomatologicznej w Polsce.
W związku z powyższym zwracam się uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Czy Ministerstwo Zdrowia planuje dokonanie wyodrębnienia oddzielnego zakresu świadczeń gwarantowanych w rodzaju leczenie stomatologiczne?
2) Kiedy może mieć miejsce ta zmiana?
3. Jakie inne działania przewiduje Ministerstwo, aby gabinety stomatologiczne powróciły do szkół?
Joanna Mucha