Kategorie: Wszystkie | Pojedynki | Polska 2030 | Varia
RSS
czwartek, 22 października 2015

Ministerstwo Sportu i Turystyki była nie lada wyzwaniem. Weszłam do resortu pól roku przed turniejem EURO2012 i zostałam szefowa Komitetu Organizacyjnego. Cała odpowiedzialność za wszystkie przygotowania spadła z dnia na dzień na mnie. Na moich barkach spoczywało też przygotowanie do turnieju Stadionu Narodowego i jego dalsze funkcjonowanie. A tuż po zakończeniu turnieju rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpiada w Londynie.
– Zorganizowałam Kongresy Sportu Powszechnego we wszystkich województwach.
– Wprowadziłam pięć programów aktywizacyjnych w sporcie powszechnym, dzięki nim tysiące polskich dzieci może uczestniczyć w dobrze przygotowanych, bezpłatnych zajęciach sportowych.
– Stworzyłam Szkolne Ośrodki Siatkarskie w 136 szkołach w Polsce, w których uczy się i trenuje ponad 4,5 tysiąc uczniów pod okiem ponad 300 nauczycieli i trenerów.
– Rozpoczęłam głęboka reformę sportu wyczynowego. Jednym z elementów tej reformy było to, że związki sportowe objęły swoim zasięgiem sport juniorski, dzięki czemu trening młodego zawodnika planowany jest w dłuższej perspektywie, z korzyścią dla jego wyników sportowych.
– Wprowadziłam trzy nowe programy inwestycyjne: program remontowy dla małych klubów sportowych, program infrastruktury przyszkolnej oraz program budowy całorocznych hal do tenisa ziemnego.
– Kontynuowałam budowę Orlików i reanimowałam Fundacje Rozwoju Kultury Fizycznej, która obecnie zajmuje sie m.in. szkoleniami animatorów Orlików.

To wszystko i wiele więcej – wydarzyło się w ciągu zaledwie dwóch lat.
Sport powszechny

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że pokolenie dzisiejszych dzieci będzie żyło średnio o pięć lat krócej niż ich rodzice! Tak, to nie pomyłka, nasze dzieci będą żyły pięć lat krócej niż my ze względu na brak ruchu i wynikającą z niego nadwagę i otyłość. I jeszcze jedno: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby dziecko mogło się dobrze rozwijać potrzebuje minimum godziny aktywności fizycznej dziennie. W Polsce to kryterium spełnia zaledwie około 20% maluchów i procent ten spada z wiekiem dzieci, wśród nastoletnich dziewcząt zalecaną dawkę aktywności realizuje tylko co dwudziesta!

Czy wiesz o tym, ze:
– w ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się!
– aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę!
– 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
– brak ruchu w szczególności dotyczy dziewcząt.
– najczęściej dzieci przestają uprawiać sport w gimnazjum.
– zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie.
– według badan, kluczowy wpływ na aktywność fizyczną dzieci ma aktywność fizyczna ich rodziców! Im bardziej aktywny jest rodzic, tym zazwyczaj bardziej aktywne jest dziecko!

Te informacje sprawiły, ze postawiłam na rozwój sportu powszechnego.

We wrześniu 2013 roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki rozpoczęłam kampanię społeczną „STOP zwolnieniom z WF-u!” Wprowadziłam też trzy systemowe programy, aktywizujące dzieci i młodzież: Mały Mistrz, MultiSport oraz Umiem pływać.
Mały Mistrz to program dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Opracowaliśmy podręcznik dla nauczycieli opisujący każda godzinę zajęć wf. Przeszkoliliśmy nauczycieli nauczania początkowego. Zaproponowaliśmy dzieciom ciekawe i dobrze przygotowane zajęcia sportowe.

Program „Umiem Pływać” był dla mnie istotny nie tylko ze względu na aktywizację dzieci, ale również dlatego, że utonięcia to druga najczęstsza przyczyna śmierci w tej grupie wiekowej…
Program jest przeznaczony dla uczniów klas III szkół podstawowych. Zakłada udział dzieci w bezpłatnych, pozaszkolnych zajęciach nauki pływania i jest bardzo dobrze oceniany przez dzieci, rodziców i samorządowców.

Program Multisport to kontynuacja Małego Mistrza dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Jego celem było zapoznanie dzieci z wieloma różnymi sportami. Dzięki temu programowi dzieci mogą 3 razy w tygodniu uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pozaszkolnych. Program pozwala również na wsparcie dla małych klubów sportowych.

11:09, joanna.mucha
Link Komentarze (2) »

Jednym z największych wydarzeń sportowych, jakie kiedykolwiek realizowano w naszym kraju, był turniej Euro2012. Wydarzenie to było nie tylko okazją do wybudowania stadionów, dróg, rozbudowy portów lotniczych i dworców, infrastruktury miejskiej w miastach gospodarzach – ale nade wszystko ogromną szansą promocji Polski na świecie! Wykorzystaliśmy tę szansę znakomicie!

Przy przygotowaniu mistrzostw i w trakcie ich trwania pracowało tysiące ludzi, a ja miałam zaszczyt pełnić funkcję Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego.
Przygotowanie do Euro2012 to ogromna liczba inwestycji, współpraca z UEFĄ i naszymi partnerami na Ukrainie, to promocja turnieju za granicami Polski, ale przede wszystkim to precyzyjna organizacja każdego fragmentu turnieju w samej Polsce.
Mało kto wie, jak te przygotowania wyglądały w praktyce. Chętnie o tym opowiem.

Pierwszym etapem było stworzenie listy grubo ponad stu miejsc, o których wiedzieliśmy, że będą istotne podczas turnieju. Były oczywiście wśród nich stadiony, strefy kibica, porty lotnicze, dworce, drogi, ale również przejścia graniczne, czy plaże w Gdańsku. Dla każdego z tych miejsc opracowaliśmy plan, rozpisany nierzadko co do minuty. Ten plan zakładał również jakościowe wskaźniki, jakie chcieliśmy osiągnąć – dla przykładu: maksymalny czas oczekiwania na odprawę na lotnisku dla kibiców spoza strefy Schengen.
Następnie dla każdego z tych miejsc i każdej ważnej chwili opracowaliśmy listę ryzyk i sposób reakcji na nie. Moja i moich współpracowników wielomiesięczna praca jako koordynatorki przygotowań polegała właśnie na tym, by przygotować wszystkie zaangażowane w organizację turnieju osoby do reagowania na ryzyka w sposób, który zaplanowaliśmy.
Najtrudniejszym momentem przygotowań było sprawdzenie, czy tak przygotowane plany dla poszczególnych miejsc nie zawierają sprzeczności. Na tym etapie musieliśmy znaleźć wszystkie błędy i je wyeliminować.
Podczas samego turnieju spotykaliśmy się codziennie o 6 rano, żeby podsumować poprzedni dzień i zaplanować nowy. Po wieczornych meczach pracowaliśmy w sztabie do późnych godzin nocnych. Piliśmy wiadra kawy, ignorowaliśmy wyczerpanie i fizyczny ból, wkładaliśmy zapałki między powieki, żeby nie zasnąć ze zmęczenia.

Było warto!

Polska jako organizator turnieju była chwalona na całym świecie! Uzyskaliśmy fenomenalne wyniki promocyjne! W 2012 roku uzyskaliśmy najwyższy wzrost wartości marki narodowej ze wszystkich stu badanych krajów. Wyniósł on 75%. Dzięki temu Polska awansowała do pierwszej dwudziestki państw o najbardziej wartościowej marce.
I jeszcze jedno – być może najważniejsze – rozbudziliśmy dumę Polaków z Polski!
Euro2012 w liczbach:

4 stadiony w Polsce
16 drużyn narodowych
31 meczów
76 bramek
85% zagranicznych kibiców dobrze oceniło organizację turnieju
92% zagranicznych kibiców zadeklarowało, że będzie polecało Polskę znajomym
500 nowych hoteli podczas 5 lat przygotowań
596 821 kibiców na polskich stadionach
677 000 zagranicznych gości
14,7mln osób oglądało w polskiej telewizji mecz Polska-Rosja
27,9 mld – na tyle szacowany jest skumulowany wzrost PKB Polski do 2020 roku osiągnięty dzięki organizacji turnieju

11:09, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »

8 LAT RZĄDÓW PLATFORMY DLA LUDZI!

Trafiliśmy na najtrudniejsze 8 lat w całej polskiej transformacji. Kryzys finansowy zmusił nas do ciągłego odwoływania się do wskaźników makroekonomicznych. I nie potrafiliśmy wytłumaczyć, ze jeśli walczyliśmy o wzrost gospodarczy, to dlatego, że oznacza on pracę dla większej liczby Polaków, lepsze wynagrodzenia i większą stabilność.

Mówi się, że Platforma nie dotrzymała słowa. Naszą najważniejszą obietnicą było zdobycie 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Zdobyliśmy 400 miliardów. Ustabilizowaliśmy gospodarkę, wzmocniliśmy naszą pozycję międzynarodową, dokonaliśmy wielu małych i dużych zmian.
Poniżej przedstawiam Państwu tylko niektóre z nich.
Platforma dla rodzin

– Zwiększyliśmy ulgi na dzieci. Kwota odliczana na trzecie dziecko wzrosła z 1688 zł do 2000 zł, a na czwarte i kolejne – z 2224 do 2700 zł. Ze zmiany może skorzystać 2 miliony Polaków wychowujących 2,4 miliona dzieci!
– Program „Złotówka za Złotówkę” zmienił zasady przyznawania świadczeń socjalnych. Od początku nowego roku przekroczenie progu dochodu uprawniającego do świadczeń nie będzie oznaczało ich odebrania – świadczeniobiorca straci jedynie tyle złotych, o ile przekroczył próg dochodowy.
– Wprowadziliśmy roczne urlopy rodzicielskie! W 2015 roku skorzystało z nich ponad 318 tysięcy rodziców! W 2014 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 129 tysięcy ojców.
– W 2007 roku istniały w Polsce 373 instytucje opieki nad dziećmi najmłodszymi. W 2015 roku było już 1789 żłobków, 448 klubów dziecięcych oraz 525 dziennych opiekunów.
– W 2007 istniało w Polsce niecałe 17 tysięcy przedszkoli. W 2014 to ponad 21,5
tysiąca!
– Największa zmiana w tym zakresie dotyczy polskiej wsi. W 2007 roku było tam ponad 2,5 tysiąca przedszkoli (ponad 144 tysiące miejsc dla dzieci). W roku szkolnym 2013/14 było to już blisko 3,5 tysiąca przedszkoli i ponad 230 tysięcy miejsc dla dzieci!
– Wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej dzieci w wieku od trzech do pięciu lat wzrósł na wsi z 23,1% w 2007 roku do 69,7% w 2014 roku i nadal rośnie!
– Od 2013 roku zajęcia prowadzone w przedszkolach publicznych, wykraczające poza ustalony czas bezpłatnych 5 godzin, kosztują nie więcej niż złotówkę.
– Od października 2011 roku państwo dokłada do pensji niań, z którymi rodzice podpiszą umowę i zarejestrują ją w ZUS. Z budżetu państwa finansowane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z tego wsparcia skorzystało 9 tysięcy niań.
– W roku szkolnym 2014/15 bezpłatny podręcznik dostało 516 tysięcy uczniów. W roku szkolnym 2015/16 z bezpłatnego podręcznika skorzysta już ponad 1,8 miliona uczniów. W 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają darmowe podręczniki! Rodzice zaoszczedzą blisko miliard złotych!
– Wprowadziliśmy rządowy program in vitro. Skorzystało z niego już 16 tysięcy par!
– Dzięki rządowemu programowi „Radosna Szkoła” w całej Polsce powstało 3,5 tysiąca nowych placów zabaw. W 98% szkół doposażyliśmy świetlice.
– Wprowadziliśmy obowiązkową naukę języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej i dwóch języków – w gimnazjum.
– Muzyka i plastyka wróciły do szkół! Od 2008 roku powstało 56 nowych szkół muzycznych i 9 plastycznych.

Platforma dla pracowników i emerytów

– W latach 2007-2015 prawie dwukrotnie wzrosła płaca minimalna (w 2007 wynosiła ona 936 złotych, w 2015 – 1750 złotych). Od pierwszego stycznia 2016 roku wzrośnie do 1850 zł.
– Średnie wynagrodzenie wzrosło o 41% (w 2007 roku było to 2691 zł, a w 2014 roku – 3783 złotych)
– Średnie emerytury wzrosły z 1346 zł do 2069 zł, czyli o 50%.
– Wprowadziliśmy ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób powyżej 65 roku życia. Będzie można z niej skorzystać od początku 2016 roku w 1524 punktach w całej Polsce.

Platforma gospodarki
-W latach 2007–2014 polska gospodarka urosła w sumie o niemal jedną czwartą – to najlepszy wynik w Unii Europejskiej.
– W tym samym czasie skumulowany wzrost cen wynosił 21%, minimalne wynagrodzenie wzrosło o 87% a średnie wynagrodzenie o 40,6%.
– Dziś pracę ma 16 mln Polaków! Nigdy wcześniej nie pracowało nas tak wielu!

Platforma infrastruktury
Od 2007 roku:
– Zbudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy ponad 8,5 tysiąca kilometrów dróg lokalnych.
– Zbudowaliśmy 897 km autostrad, 1180 km dróg ekspresowych i 952 km obwodnic i zmodernizowanych dróg krajowych.
– Powstało 7611 km sieci światłowodowej, umożliwiającej dostęp do internetu o dużej przepustowości.
– Udostępniliśmy mieszkańcom 4116 publicznych punktów dostępu do internetu.
– Wydatki na kolej wzrosły z 454 mln złotych do 5,224 mld zł w 2014 roku.
– Po 2008 roku dzięki dotacjom ze środków publicznych udało się ocieplić domy, w których znajduje się 800 tysięcy mieszkań. Wartość wszystkich projektów przekroczyła 7 miliardów złotych.
– Przez ostatnie osiem lat samorządy w całym kraju zbudowały, bądź zmodernizowały ponad 24 tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnej i prawie 7 tysięcy kilometrów wodociągów. Większość inwestycji zrealizowano na terenach wiejskich.
– W wielu miastach powstały setki kilometrów nowych ścieżek rowerowych, otwierano też publiczne wypożyczalnie rowerów miejskich.

Platforma dla nauki
– W latach 2007- 2013 podnieśliśmy nakłady na działalność badawczo-rozwojową o ponad 100% (6,7 mld zł w 2007; 14,4 mld w 2013 roku) i nakłady te stale rosną!
– W 2010 r powstało Narodowe Centrum Nauki – niezależna agencja przyznająca granty na wysokoinnowacyjne badania naukowe. Od 2010 roku jej budżet prawie sie podwoił.
– W ciągu ośmiu lat nakłady z budżetu na jednego studenta wzrosły niemal dwukrotnie.
– Na wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni w latach 2013-2015 rząd przeznaczył 5,7 miliarda złotych.
– Uczelnie zyskały autonomię w tworzeniu programów i kierunków studiów, które lepiej odpowiadają na potrzeby rynku pracy. Pracodawcy razem z nauczycielami akademickimi mogą tworzyć programy studiów i praktyk. Praktycy mogą prowadzić zajęcia ze studentami.

Platforma dla studentów
– Od 2011 roku studenci mają prawo do ulgi w wysokości 51% na podróże komunikacją publiczną.
– Od października 2015 roku uczelnie mogą włączyć do programu studiów naukę konkretnych umiejętności: przedsiębiorczości, radzenia sobie na rynku pracy, kompetencji interpersonalnych oraz analitycznych. W 2014 roku takie zajęcia pojawiły się w 39 szkołach wyższych. Rząd przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Do 2020 roku będzie to 1,2 miliarda złotych.
– Wprowadziliśmy program „Maluch na Uczelni”. Od października 2015 roku na 43 uczelniach zostanie otwartych 1400 miejsc opieki dla najmłodszych.
– Od 2014 roku wszyscy studenci studiów o profilu praktycznym mają szansę odbyć trzymiesięczne praktyki zawodowe.

Platforma dla młodych
– Zmniejszyliśmy stopę bezrobocia wśród młodych Polaków z 24,5% do 20,8%.
– Rozpoczęliśmy walkę z fikcyjnymi umowami cywilnoprawnymi. Od początku przyszłego roku będą one już częściowo „ozusowane”.
– Wprowadziliśmy bony stażowe, szkoleniowe, na zasiedlenie, stworzyliśmy programy wsparcia finansowego dla młodych przedsiębiorców, m.in. program „Wsparcie na Starcie”.
– Wzmocniliśmy szkolnictwo zawodowe.
– Dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę rezydentur dla młodych lekarzy. Wzrosło też wyraźnie ich wynagrodzenie.
– Dzięki programom wsparcia dla młodych kupujących mieszkanie, realizowanym w latach 2007–13, udzielono 192 tysiące kredytów preferencyjnych.
– Wprowadziliśmy ustawę dajacą młodym Polakom możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Będzie można z niej skorzystać od początku 2016 roku w 1524 punktach w całej Polsce.
– Zrezygnowaliśmy z poboru do wojska! Dzisiaj młodzi idą do wojska tylko wtedy, kiedy wybierają zawód żołnierza!

Platforma dla rolników!
– W 2007 roku wydatki budżetowe związane z rolnictwem wyniosły ponad 31 miliardów zł. W 2013 roku było to już ponad 53 miliardy złotych.
– Dopłaty dla rolników wzrosły z 7,3 miliarda złotych w 2007 roku do 14,1 miliarda złotych w 2014 roku.
– Przeciętny miesięczny dochód na jedno gospodarstwo domowe rolników wzrósł z 3682 złotych w 2007 roku do 5044 złotych w 2013 roku, a dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym – z 847 złotych do 1156 złotych.
– W latach 2007–2014 wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosła ponad dwukrotnie: z 10 miliardów euro w 2007 roku do 21,3 miliarda euro w 2014 roku.
– W 2007 roku w Polsce działało 12 tysięcy gospodarstw ekologicznych, natomiast w 2013 roku – aż 26,5 tysiąca!
– W latach 2007–2013 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacono premie dla ponad 26 tysięcy młodych rolników. Od 2007 roku kwota bezzwrotnej premii wzrosła dwukrotnie: z 50 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych w 2015 roku.
– W latach 2007–2014 przy pomocy środków unijnych zmodernizowano ponad 46 tysięcy gospodarstw rolnych, dofinansowano zakup około 300 tysięcy maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, wybudowano lub zmodernizowano ponad 3,2 miliona metrów kwadratowych budynków gospodarskich.
– Trzykrotnie wzrosły wydatki na szkoły rolnicze.
– W latach 2007–2014 dofinansowana została także budowa lub modernizacja 3,8 tysiąca świetlic, wiejskich domów kultury i budynków rekreacyjnych.
– Wszystkie gminne biblioteki i domy kultury mają dziś dostęp do internetu.

Platforma dla przedsiębiorców
– Ułatwiliśmy i skróciliśmy zakładanie działalności gospodarczej. Wprowadziliśmy darmową rejestrację firm przez internet, zmniejszyliśmy wymogi kapitałowe przy zakładaniu spółek. Znacznie mniej potrzebnych jest pozwoleń, zezwoleń, koncesji lub licencji.
– Wprowadziliśmy oświadczenia zamiast zaświadczeń.
– Umożliwiliśmy czasowe zawieszanie działalności gospodarczej.
– Przyjęliśmy przeszło 300 zmian w ponad 100 ustawach redukujących obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców.
– Skróciliśmy czasy kontroli, wprowadziliśmy obowiązek informowania o niej i zakaz jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej. Przyznaliśmy przedsiębiorcom prawo do sprzeciwienia sie kontroli.
– Podwyższyliśmy do 150 tysięcy złotych próg obrotu, do którego przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT.
– Podnieśliśmy limit przychodu netto, który uprawnia do korzystania z uproszczonej rachunkowości w formie księgi przychodów i rozchodów (z 0,8 miliona do 1,2 miliona euro).
– Zredukowaliśmy podstawowy termin zwrotu podatku VAT ze 180 do 60 dni, dzięki czemu przedsiębiorcy trzykrotnie szybciej niż w 2007 roku otrzymują dziś od państwa należny zwrot pieniędzy.
– Od 2013 roku działa program gwarancji „de minimis”. BGK udzielił gwarancji na łączną kwotę blisko 20 miliardów złotych, co umożliwiło ponad 86 tysiącom przedsiębiorców uzyskanie w bankach kredytów na sumę około 35,5 miliarda złotych. Rząd przedłużył działanie programu do końca 2016 roku.

Platforma dla sportu
– Zbudowaliśmy 5,7 tysiąca obiektów sportowych w całym kraju, w tym ponad 3,5 tysiąca boisk, ale także 119 placów pod lodowiska.
– Program Orlik 2012 ruszył w 2008 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat powstały 2604 Orliki, z których do 2012 roku skorzystało aż 10 milionów Polaków
– Budżet państwa dofinansował pracę ponad trzech tysięcy trenerów, instruktorów i animatorów, którzy opiekowali się dziećmi i młodzieżą na nowo zbudowanych boiskach.

11:08, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »

Jesteśmy 25 lat po upadku komunizmu. Można powiedzieć: jesteśmy jedno pokolenie dalej. Etap transformacji rynkowej mamy już za sobą, etap Polski w Budowie – również.

Dzisiaj nadszedł czas na głęboką zmianę kierunku reform! Tę dobrą zmianę rozpoczęła Premier Ewa Kopacz zapowiadając w exposé i realizując projekty dla ludzi, dla rodzin, dla najbardziej potrzebujących. Chcemy nadal pracować na rzecz dobrej przyszłości Polaków! Nasz program jest kontynuacją podjętych już działań. Jest ambitny, ale odpowiedzialny! A my mamy siłę i umiejętności aby go zrealizować!

Gospodarka i praca

– ukrócimy nadużywanie tzw. umów śmieciowych
– osoby rozpoczynające pracę otrzymają wsparcie w wysokości do 4 tysięcy zł rocznie
– wprowadzimy minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł
– wprowadzimy nowy system podatkowy, którego głównymi charakterystykami są: stabilna praca, wyższa płaca, prostszy podatek (o nowym systemie piszę oddzielnie)
– pomożemy osobom zadłużonym w walutach obcych, gwarantując jednocześnie sprawiedliwe traktowanie właścicieli kredytów złotowych
– dokończymy budowę dużej infrastruktury drogowej
– nadal będziemy inwestować w modernizację polskiej kolei

Przedsiębiorcy

– naszym celem jest stworzenie administracji, która pomaga przedsiębiorcy w odniesieniu sukcesu gospodarczego
– w nowej Ordynacji Podatkowej wprowadzimy nie tylko zasadę rozstrzygania sporów na korzyść podatnika, ale także gwarancję dostępu do informacji, procedurę konsultacji podatkowych, możliwość mediacji i zawarcia porozumienia z organem podatkowym
– dla początkujących przedsiębiorców wprowadzimy zasadę „pouczenie zamiast sankcji”
– aby ukrócić oszustwa podatkowe, wprowadzimy Centralny Rejestr Faktur. Ta zmiana pozwoli na skrócenie czasu zwrotu podatku VAT
– wprowadzimy zasadę odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa
– rozszerzymy zakres kredytu podatkowego pozwalającego na odroczenie płatności podatkowych w razie wystąpienia niekorzystnych okoliczności
– zastąpimy nieefektywną ulgę na nabycie nowych technologii – ulgą na działalność badawczo- rozwojową.

Rodzina

– wprowadzimy dodatkowe ułatwienia dla rodzin, które zdecydują się na wynajęcie mieszkania
– podniesiemy zasiłki rodzinne i wprowadzimy nowe kryteria dochodowe tak, aby pomóc najbardziej potrzebującym
– zbudujemy kolejne żłobki i przedszkola, będziemy kontynuować proces ułatwiania organizacji opieki nad dziećmi do lat 3
– zaangażujemy pracodawców i uczelnie wyższe w tworzenie przedszkoli i żłobków
– wprowadzimy rozwiązania dające polskim rodzinom poczucie stabilności

Seniorzy

– ułatwimy seniorom dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych zwłaszcza w obszarze rehabilitacji i profilaktyki
– do świadczeń zdrowotnych wprowadzimy „bilans seniora”, czyli pakiet badań profilaktycznych
– będziemy kontynuowali program rozwoju polskiej geriatrii
– wprowadzimy bon refundacyjny na leki

– będziemy kontynuowali tworzenie sieci dziennych domów opieki dla osób starszych w ramach programu Senior – WIGOR. Domy te będą łączyły w sobie funkcje miejsca do rehabilitacji, świetlicy, domu kultury i biblioteki.
– powołamy samorządowe Rady Seniorów
– dzięki już wprowadzonej ustawie, umożliwimy seniorom korzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej w 1524 punktach w całej Polsce
– zwiększymy o 20 mln zł wydatki na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów
– uruchomimy specjalny numer alarmowy dla osób starszych czynny non stop

Młodzież
– zmienimy progi dochodowe uprawniające do zdobycia stypendium socjalnego tak, aby większa liczba studentów mogła z nich korzystać
– ułatwimy młodym rodzicom pogodzenie studiów i opieki nad dziećmi przez tworzenie zachęt dla uczelni do budowy żłobków i przedszkoli
– dzięki już przyjętej ustawie, zagwarantujemy młodym osobom dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej w 1524 punktach w Polsce
– ułatwimy wymianę międzynarodową uczniów, studentów i kadry naukowej
– trzykrotnie zwiększymy wysokość kredytu studenckiego
– będziemy rozwijać przedsiębiorczość akademicką, ułatwimy dostęp do finansowania start-upów.

Edukacja
– rozbudujemy oferty bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Dziecko będzie mogło zostać w szkole dłużej i efektywnie spędzi ten czas.
– zagwarantujemy uczniom dostęp do opieki stomatologicznej
– wdrożymy system stypendialny dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
– będziemy kontynuować proces zmian w szkolnictwie zawodowym, włączymy w ten proces pracodawców
– będziemy nadal dostosowywać szkolnictwo do wymagań rynku pracy
– wzmocnimy opiekę pediatryczną w szkole i przedszkolu

Nauka
– sprawimy, że studia doktoranckie staną się bardziej interdyscyplinarne i międzynarodowe
– wzmocnimy współpracę między uczelniami i pracodawcami
– będziemy wspierać rozwój firm tworzonych przez naukowców
– będziemy kontynuować zwiększanie finansowania nauki

Kultura
– zagwarantujemy obywatelom stały dostęp do kultury
– zwiększymy wynagrodzenia w państwowych instytucjach kultury
– do 2018 roku powstanie Muzeum Historii Polski
– stworzymy kodeks sponsoringu kultury
– zaproponujemy finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wydzielania w budżetach obywatelskich puli na zadania związane z kulturą
– wprowadzimy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
– będziemy kontynuowali proces modernizacji bibliotek, przeznaczymy dodatkowe środki finansowe na zaopatrzenie ich w nowości wydawnicze.
– otworzymy Instytut Architektury i Urbanistyki, którego celem będzie pomoc dla planowania rozwoju i modernizacji pod względem funkcjonalności i estetyki
– rozbudujemy program „Kultura Dostępna”
– będziemy rozwijać program cyfryzacji narodowych dóbr kultury oraz zasobów bibliotecznych i archiwalnych

Zdrowie
– dzięki nowemu systemowi podatkowemu zwiększymy wpływ składki do NFZ-u, a tym samym zwiększymy wydatki na opiekę zdrowotną
– zwiększymy dostępność do nowoczesnego leczenia dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, m.in. poprzez rozwój telemedycyny
– stworzymy system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych w formie gwarantującej lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osób pozostających w systemie publicznym
– stworzymy system ubezpieczeń pielęgnacyjnych, którego celem będzie wsparcie opieki nad seniorami
– wzmocnimy ochronę praw pacjentów
– położymy nacisk na upowszechnianie programów profilaktycznych
– dokończymy proces informatyzacji służby zdrowia
– zaproponujemy kilkuletnie stypendia dla pozostających w kraju 5 lat po studiach lekarzy i pielęgniarek
– będziemy nadal zwiększać liczbę rezydentur dla lekarzy. Wprowadzimy system rezydentur dla pielęgniarek
– zwiększymy wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, a także innych pracowników systemu opieki zdrowotnej

Nowoczesne miasto
– będziemy wspomagać rozwój budżetów obywatelskich i konsultacji społecznych
– przekażemy rekordowe środki na remonty i modernizacje zaniedbanych dzielnic i rozbudowę transportu zbiorowego
– wypracujemy nowy mechanizm wyrównywania dochodów najbiedniejszych i najbogatszych samorządów
– aby wzmocnić stabilność samorządu zastąpimy część udziału w dochodach z CIT – udziałami w dochodach z VAT
– rozpoczniemy dyskusję o obniżeniu wieku wyborczego w wyborach samorządowych do 16 lat.
– będziemy rozwijać sieć dróg rowerowych
– uruchomimy Fundusz Municypalny, którego celem będzie finansowanie budowy tanich mieszkań na wynajem
– rozpoczniemy proces decentralizacji Polski, będziemy lokować urzędy i instytucje poza Warszawą

Wieś i małe miasta
– we współpracy z samorządami i zarządcami dróg przygotujemy ujednolicone i bezpieczne punkty handlu przydrożnego, w których lokalni wytwórcy będą mogli sprzedawać swoje produkty z pominięciem pośredników
– stworzymy program „Wiejski Stragan”, na którym lokalni producenci będą mogli sprzedawać swoje produkty
– „Wiejskie Stragany” uzyskają preferencje przy zakupach żywności na rzecz rządowych programów dożywiania dzieci
– upowszechnimy system znakowania produktów lokalnych
– będziemy promować polską żywność za granicą
– aby przeciwdziałać skutkom susz i powodzi, uruchomimy program mikroretencji
– uruchomimy program wsparcia dla producentów mleka
– będziemy kontynuować inwestycje w sieć szybkiego internetu na wsi
– będziemy upowszechniać budżety partycypacyjne i fundusze sołeckie. Umożliwimy korzystanie z nich w większym zakresie przez ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich
Z radością prezentuję Państwu główne założenia naszego nowego systemu podatkowego! Prace nad nim rozpoczęły się bezpośrednio po objęciu przez Ewę Kopacz stanowiska Prezes Rady Ministrów. Dzisiaj program jest dopracowany w szczegółach. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest dobry dla pracowników i bezpieczny dla budżetu państwa!

Stabilna praca
Wyższa płaca
Prostszy podatek
1. Proponujemy jednolity stabilny kontrakt dostępny dla wszystkich pracujących. Dzięki temu ograniczymy zatrudnienie na fikcyjnych umowach cywilnoprawnych i pracę na czarno. Zwiększymy stabilność zatrudnienia!
2. 97% zatrudnionych skorzysta na tej propozycji! Tylko 3% najbogatszych będzie płaciło podatki takie same jak dotychczas lub wyższe.
3. Na naszej propozycji w największym stopniu skorzystają najmniej zarabiający i rodziny z dziećmi. Dla niektórych z nich to nawet 5 tys. złotych rocznie!
4. Nasz program proponuje sprawiedliwe rozwiązanie: im mniej zarabiasz, tym mniejszy procentowo podatek płacisz. Najmniej zarabiający zapłacą tylko 10% swojego wynagrodzenia! To oznacza, że znacznie więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni!
5. Podatek będzie rozliczany na osobę w rodzinie, a nie jak dotychczas – obliczany od wynagrodzenia osoby zatrudnionej. To duża korzyść dla dużych rodzin!
6. Zapłacisz jeden prosty podatek! Budżet państwa odprowadzi za Ciebie składki na ZUS i NFZ w tej samej wysokości co dotychczas! To oznacza, że do składek najbiedniejszych budżet państwa dopłaci.
7. Dzięki nowemu systemowi koszty administracyjne i księgowe zmniejszą się! Zyskają na tym w szczególności małe przedsiębiorstwa.
8. Wysłanie SMSa lub jedno kliknięcie wystarczy, by legalnie zatrudnić nianię lub pomoc domową. Dzięki temu zatrudniona przez nas osoba zyska ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
9. Żaden przyszły emeryt czy rencista nie straci na tej reformie! Pieniądze nadal będą zapisywane na indywidualnych kontach emerytalnych w tej samej wysokości, co dotychczas.
10. Podatki dla osób prowadzących działalność gospodarczą, samozatrudnionych i rolników pozostaną na tym samym poziomie.

Koszt tej reformy wyniesie około 10 mld zł.

11:07, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »