Kategorie: Wszystkie | Pojedynki | Polska 2030 | Varia
RSS
czwartek, 22 października 2015

Ministerstwo Sportu i Turystyki była nie lada wyzwaniem. Weszłam do resortu pól roku przed turniejem EURO2012 i zostałam szefowa Komitetu Organizacyjnego. Cała odpowiedzialność za wszystkie przygotowania spadła z dnia na dzień na mnie. Na moich barkach spoczywało też przygotowanie do turnieju Stadionu Narodowego i jego dalsze funkcjonowanie. A tuż po zakończeniu turnieju rozpoczęły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpiada w Londynie.
– Zorganizowałam Kongresy Sportu Powszechnego we wszystkich województwach.
– Wprowadziłam pięć programów aktywizacyjnych w sporcie powszechnym, dzięki nim tysiące polskich dzieci może uczestniczyć w dobrze przygotowanych, bezpłatnych zajęciach sportowych.
– Stworzyłam Szkolne Ośrodki Siatkarskie w 136 szkołach w Polsce, w których uczy się i trenuje ponad 4,5 tysiąc uczniów pod okiem ponad 300 nauczycieli i trenerów.
– Rozpoczęłam głęboka reformę sportu wyczynowego. Jednym z elementów tej reformy było to, że związki sportowe objęły swoim zasięgiem sport juniorski, dzięki czemu trening młodego zawodnika planowany jest w dłuższej perspektywie, z korzyścią dla jego wyników sportowych.
– Wprowadziłam trzy nowe programy inwestycyjne: program remontowy dla małych klubów sportowych, program infrastruktury przyszkolnej oraz program budowy całorocznych hal do tenisa ziemnego.
– Kontynuowałam budowę Orlików i reanimowałam Fundacje Rozwoju Kultury Fizycznej, która obecnie zajmuje sie m.in. szkoleniami animatorów Orlików.

To wszystko i wiele więcej – wydarzyło się w ciągu zaledwie dwóch lat.
Sport powszechny

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że pokolenie dzisiejszych dzieci będzie żyło średnio o pięć lat krócej niż ich rodzice! Tak, to nie pomyłka, nasze dzieci będą żyły pięć lat krócej niż my ze względu na brak ruchu i wynikającą z niego nadwagę i otyłość. I jeszcze jedno: polskie dzieci tyją najszybciej w Europie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby dziecko mogło się dobrze rozwijać potrzebuje minimum godziny aktywności fizycznej dziennie. W Polsce to kryterium spełnia zaledwie około 20% maluchów i procent ten spada z wiekiem dzieci, wśród nastoletnich dziewcząt zalecaną dawkę aktywności realizuje tylko co dwudziesta!

Czy wiesz o tym, ze:
– w ciągu dekady liczba dzieci z nadwagą w Polsce podwoiła się!
– aż 17% dzieci w wieku 11-15 lat ma nadwagę!
– 80% otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
– brak ruchu w szczególności dotyczy dziewcząt.
– najczęściej dzieci przestają uprawiać sport w gimnazjum.
– zaledwie co piąty gimnazjalista uprawia sport godzinę dziennie.
– według badan, kluczowy wpływ na aktywność fizyczną dzieci ma aktywność fizyczna ich rodziców! Im bardziej aktywny jest rodzic, tym zazwyczaj bardziej aktywne jest dziecko!

Te informacje sprawiły, ze postawiłam na rozwój sportu powszechnego.

We wrześniu 2013 roku w Ministerstwie Sportu i Turystyki rozpoczęłam kampanię społeczną „STOP zwolnieniom z WF-u!” Wprowadziłam też trzy systemowe programy, aktywizujące dzieci i młodzież: Mały Mistrz, MultiSport oraz Umiem pływać.
Mały Mistrz to program dla dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej. Opracowaliśmy podręcznik dla nauczycieli opisujący każda godzinę zajęć wf. Przeszkoliliśmy nauczycieli nauczania początkowego. Zaproponowaliśmy dzieciom ciekawe i dobrze przygotowane zajęcia sportowe.

Program „Umiem Pływać” był dla mnie istotny nie tylko ze względu na aktywizację dzieci, ale również dlatego, że utonięcia to druga najczęstsza przyczyna śmierci w tej grupie wiekowej…
Program jest przeznaczony dla uczniów klas III szkół podstawowych. Zakłada udział dzieci w bezpłatnych, pozaszkolnych zajęciach nauki pływania i jest bardzo dobrze oceniany przez dzieci, rodziców i samorządowców.

Program Multisport to kontynuacja Małego Mistrza dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Jego celem było zapoznanie dzieci z wieloma różnymi sportami. Dzięki temu programowi dzieci mogą 3 razy w tygodniu uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach pozaszkolnych. Program pozwala również na wsparcie dla małych klubów sportowych.

11:09, joanna.mucha
Link Komentarze (2) »

Jednym z największych wydarzeń sportowych, jakie kiedykolwiek realizowano w naszym kraju, był turniej Euro2012. Wydarzenie to było nie tylko okazją do wybudowania stadionów, dróg, rozbudowy portów lotniczych i dworców, infrastruktury miejskiej w miastach gospodarzach – ale nade wszystko ogromną szansą promocji Polski na świecie! Wykorzystaliśmy tę szansę znakomicie!

Przy przygotowaniu mistrzostw i w trakcie ich trwania pracowało tysiące ludzi, a ja miałam zaszczyt pełnić funkcję Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego.
Przygotowanie do Euro2012 to ogromna liczba inwestycji, współpraca z UEFĄ i naszymi partnerami na Ukrainie, to promocja turnieju za granicami Polski, ale przede wszystkim to precyzyjna organizacja każdego fragmentu turnieju w samej Polsce.
Mało kto wie, jak te przygotowania wyglądały w praktyce. Chętnie o tym opowiem.

Pierwszym etapem było stworzenie listy grubo ponad stu miejsc, o których wiedzieliśmy, że będą istotne podczas turnieju. Były oczywiście wśród nich stadiony, strefy kibica, porty lotnicze, dworce, drogi, ale również przejścia graniczne, czy plaże w Gdańsku. Dla każdego z tych miejsc opracowaliśmy plan, rozpisany nierzadko co do minuty. Ten plan zakładał również jakościowe wskaźniki, jakie chcieliśmy osiągnąć – dla przykładu: maksymalny czas oczekiwania na odprawę na lotnisku dla kibiców spoza strefy Schengen.
Następnie dla każdego z tych miejsc i każdej ważnej chwili opracowaliśmy listę ryzyk i sposób reakcji na nie. Moja i moich współpracowników wielomiesięczna praca jako koordynatorki przygotowań polegała właśnie na tym, by przygotować wszystkie zaangażowane w organizację turnieju osoby do reagowania na ryzyka w sposób, który zaplanowaliśmy.
Najtrudniejszym momentem przygotowań było sprawdzenie, czy tak przygotowane plany dla poszczególnych miejsc nie zawierają sprzeczności. Na tym etapie musieliśmy znaleźć wszystkie błędy i je wyeliminować.
Podczas samego turnieju spotykaliśmy się codziennie o 6 rano, żeby podsumować poprzedni dzień i zaplanować nowy. Po wieczornych meczach pracowaliśmy w sztabie do późnych godzin nocnych. Piliśmy wiadra kawy, ignorowaliśmy wyczerpanie i fizyczny ból, wkładaliśmy zapałki między powieki, żeby nie zasnąć ze zmęczenia.

Było warto!

Polska jako organizator turnieju była chwalona na całym świecie! Uzyskaliśmy fenomenalne wyniki promocyjne! W 2012 roku uzyskaliśmy najwyższy wzrost wartości marki narodowej ze wszystkich stu badanych krajów. Wyniósł on 75%. Dzięki temu Polska awansowała do pierwszej dwudziestki państw o najbardziej wartościowej marce.
I jeszcze jedno – być może najważniejsze – rozbudziliśmy dumę Polaków z Polski!
Euro2012 w liczbach:

4 stadiony w Polsce
16 drużyn narodowych
31 meczów
76 bramek
85% zagranicznych kibiców dobrze oceniło organizację turnieju
92% zagranicznych kibiców zadeklarowało, że będzie polecało Polskę znajomym
500 nowych hoteli podczas 5 lat przygotowań
596 821 kibiców na polskich stadionach
677 000 zagranicznych gości
14,7mln osób oglądało w polskiej telewizji mecz Polska-Rosja
27,9 mld – na tyle szacowany jest skumulowany wzrost PKB Polski do 2020 roku osiągnięty dzięki organizacji turnieju

11:09, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »

8 LAT RZĄDÓW PLATFORMY DLA LUDZI!

Trafiliśmy na najtrudniejsze 8 lat w całej polskiej transformacji. Kryzys finansowy zmusił nas do ciągłego odwoływania się do wskaźników makroekonomicznych. I nie potrafiliśmy wytłumaczyć, ze jeśli walczyliśmy o wzrost gospodarczy, to dlatego, że oznacza on pracę dla większej liczby Polaków, lepsze wynagrodzenia i większą stabilność.

Mówi się, że Platforma nie dotrzymała słowa. Naszą najważniejszą obietnicą było zdobycie 300 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Zdobyliśmy 400 miliardów. Ustabilizowaliśmy gospodarkę, wzmocniliśmy naszą pozycję międzynarodową, dokonaliśmy wielu małych i dużych zmian.
Poniżej przedstawiam Państwu tylko niektóre z nich.
Platforma dla rodzin

– Zwiększyliśmy ulgi na dzieci. Kwota odliczana na trzecie dziecko wzrosła z 1688 zł do 2000 zł, a na czwarte i kolejne – z 2224 do 2700 zł. Ze zmiany może skorzystać 2 miliony Polaków wychowujących 2,4 miliona dzieci!
– Program „Złotówka za Złotówkę” zmienił zasady przyznawania świadczeń socjalnych. Od początku nowego roku przekroczenie progu dochodu uprawniającego do świadczeń nie będzie oznaczało ich odebrania – świadczeniobiorca straci jedynie tyle złotych, o ile przekroczył próg dochodowy.
– Wprowadziliśmy roczne urlopy rodzicielskie! W 2015 roku skorzystało z nich ponad 318 tysięcy rodziców! W 2014 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 129 tysięcy ojców.
– W 2007 roku istniały w Polsce 373 instytucje opieki nad dziećmi najmłodszymi. W 2015 roku było już 1789 żłobków, 448 klubów dziecięcych oraz 525 dziennych opiekunów.
– W 2007 istniało w Polsce niecałe 17 tysięcy przedszkoli. W 2014 to ponad 21,5
tysiąca!
– Największa zmiana w tym zakresie dotyczy polskiej wsi. W 2007 roku było tam ponad 2,5 tysiąca przedszkoli (ponad 144 tysiące miejsc dla dzieci). W roku szkolnym 2013/14 było to już blisko 3,5 tysiąca przedszkoli i ponad 230 tysięcy miejsc dla dzieci!
– Wskaźnik upowszechnienia edukacji przedszkolnej dzieci w wieku od trzech do pięciu lat wzrósł na wsi z 23,1% w 2007 roku do 69,7% w 2014 roku i nadal rośnie!
– Od 2013 roku zajęcia prowadzone w przedszkolach publicznych, wykraczające poza ustalony czas bezpłatnych 5 godzin, kosztują nie więcej niż złotówkę.
– Od października 2011 roku państwo dokłada do pensji niań, z którymi rodzice podpiszą umowę i zarejestrują ją w ZUS. Z budżetu państwa finansowane są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Z tego wsparcia skorzystało 9 tysięcy niań.
– W roku szkolnym 2014/15 bezpłatny podręcznik dostało 516 tysięcy uczniów. W roku szkolnym 2015/16 z bezpłatnego podręcznika skorzysta już ponad 1,8 miliona uczniów. W 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych otrzymają darmowe podręczniki! Rodzice zaoszczedzą blisko miliard złotych!
– Wprowadziliśmy rządowy program in vitro. Skorzystało z niego już 16 tysięcy par!
– Dzięki rządowemu programowi „Radosna Szkoła” w całej Polsce powstało 3,5 tysiąca nowych placów zabaw. W 98% szkół doposażyliśmy świetlice.
– Wprowadziliśmy obowiązkową naukę języka obcego od pierwszej klasy szkoły podstawowej i dwóch języków – w gimnazjum.
– Muzyka i plastyka wróciły do szkół! Od 2008 roku powstało 56 nowych szkół muzycznych i 9 plastycznych.

Platforma dla pracowników i emerytów

– W latach 2007-2015 prawie dwukrotnie wzrosła płaca minimalna (w 2007 wynosiła ona 936 złotych, w 2015 – 1750 złotych). Od pierwszego stycznia 2016 roku wzrośnie do 1850 zł.
– Średnie wynagrodzenie wzrosło o 41% (w 2007 roku było to 2691 zł, a w 2014 roku – 3783 złotych)
– Średnie emerytury wzrosły z 1346 zł do 2069 zł, czyli o 50%.
– Wprowadziliśmy ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób powyżej 65 roku życia. Będzie można z niej skorzystać od początku 2016 roku w 1524 punktach w całej Polsce.

Platforma gospodarki
-W latach 2007–2014 polska gospodarka urosła w sumie o niemal jedną czwartą – to najlepszy wynik w Unii Europejskiej.
– W tym samym czasie skumulowany wzrost cen wynosił 21%, minimalne wynagrodzenie wzrosło o 87% a średnie wynagrodzenie o 40,6%.
– Dziś pracę ma 16 mln Polaków! Nigdy wcześniej nie pracowało nas tak wielu!

Platforma infrastruktury
Od 2007 roku:
– Zbudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy ponad 8,5 tysiąca kilometrów dróg lokalnych.
– Zbudowaliśmy 897 km autostrad, 1180 km dróg ekspresowych i 952 km obwodnic i zmodernizowanych dróg krajowych.
– Powstało 7611 km sieci światłowodowej, umożliwiającej dostęp do internetu o dużej przepustowości.
– Udostępniliśmy mieszkańcom 4116 publicznych punktów dostępu do internetu.
– Wydatki na kolej wzrosły z 454 mln złotych do 5,224 mld zł w 2014 roku.
– Po 2008 roku dzięki dotacjom ze środków publicznych udało się ocieplić domy, w których znajduje się 800 tysięcy mieszkań. Wartość wszystkich projektów przekroczyła 7 miliardów złotych.
– Przez ostatnie osiem lat samorządy w całym kraju zbudowały, bądź zmodernizowały ponad 24 tysiące kilometrów sieci kanalizacyjnej i prawie 7 tysięcy kilometrów wodociągów. Większość inwestycji zrealizowano na terenach wiejskich.
– W wielu miastach powstały setki kilometrów nowych ścieżek rowerowych, otwierano też publiczne wypożyczalnie rowerów miejskich.

Platforma dla nauki
– W latach 2007- 2013 podnieśliśmy nakłady na działalność badawczo-rozwojową o ponad 100% (6,7 mld zł w 2007; 14,4 mld w 2013 roku) i nakłady te stale rosną!
– W 2010 r powstało Narodowe Centrum Nauki – niezależna agencja przyznająca granty na wysokoinnowacyjne badania naukowe. Od 2010 roku jej budżet prawie sie podwoił.
– W ciągu ośmiu lat nakłady z budżetu na jednego studenta wzrosły niemal dwukrotnie.
– Na wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni w latach 2013-2015 rząd przeznaczył 5,7 miliarda złotych.
– Uczelnie zyskały autonomię w tworzeniu programów i kierunków studiów, które lepiej odpowiadają na potrzeby rynku pracy. Pracodawcy razem z nauczycielami akademickimi mogą tworzyć programy studiów i praktyk. Praktycy mogą prowadzić zajęcia ze studentami.

Platforma dla studentów
– Od 2011 roku studenci mają prawo do ulgi w wysokości 51% na podróże komunikacją publiczną.
– Od października 2015 roku uczelnie mogą włączyć do programu studiów naukę konkretnych umiejętności: przedsiębiorczości, radzenia sobie na rynku pracy, kompetencji interpersonalnych oraz analitycznych. W 2014 roku takie zajęcia pojawiły się w 39 szkołach wyższych. Rząd przeznaczył na ten cel 50 milionów złotych. Do 2020 roku będzie to 1,2 miliarda złotych.
– Wprowadziliśmy program „Maluch na Uczelni”. Od października 2015 roku na 43 uczelniach zostanie otwartych 1400 miejsc opieki dla najmłodszych.
– Od 2014 roku wszyscy studenci studiów o profilu praktycznym mają szansę odbyć trzymiesięczne praktyki zawodowe.

Platforma dla młodych
– Zmniejszyliśmy stopę bezrobocia wśród młodych Polaków z 24,5% do 20,8%.
– Rozpoczęliśmy walkę z fikcyjnymi umowami cywilnoprawnymi. Od początku przyszłego roku będą one już częściowo „ozusowane”.
– Wprowadziliśmy bony stażowe, szkoleniowe, na zasiedlenie, stworzyliśmy programy wsparcia finansowego dla młodych przedsiębiorców, m.in. program „Wsparcie na Starcie”.
– Wzmocniliśmy szkolnictwo zawodowe.
– Dwukrotnie zwiększyliśmy liczbę rezydentur dla młodych lekarzy. Wzrosło też wyraźnie ich wynagrodzenie.
– Dzięki programom wsparcia dla młodych kupujących mieszkanie, realizowanym w latach 2007–13, udzielono 192 tysiące kredytów preferencyjnych.
– Wprowadziliśmy ustawę dajacą młodym Polakom możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. Będzie można z niej skorzystać od początku 2016 roku w 1524 punktach w całej Polsce.
– Zrezygnowaliśmy z poboru do wojska! Dzisiaj młodzi idą do wojska tylko wtedy, kiedy wybierają zawód żołnierza!

Platforma dla rolników!
– W 2007 roku wydatki budżetowe związane z rolnictwem wyniosły ponad 31 miliardów zł. W 2013 roku było to już ponad 53 miliardy złotych.
– Dopłaty dla rolników wzrosły z 7,3 miliarda złotych w 2007 roku do 14,1 miliarda złotych w 2014 roku.
– Przeciętny miesięczny dochód na jedno gospodarstwo domowe rolników wzrósł z 3682 złotych w 2007 roku do 5044 złotych w 2013 roku, a dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym – z 847 złotych do 1156 złotych.
– W latach 2007–2014 wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wzrosła ponad dwukrotnie: z 10 miliardów euro w 2007 roku do 21,3 miliarda euro w 2014 roku.
– W 2007 roku w Polsce działało 12 tysięcy gospodarstw ekologicznych, natomiast w 2013 roku – aż 26,5 tysiąca!
– W latach 2007–2013 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacono premie dla ponad 26 tysięcy młodych rolników. Od 2007 roku kwota bezzwrotnej premii wzrosła dwukrotnie: z 50 tysięcy złotych do 100 tysięcy złotych w 2015 roku.
– W latach 2007–2014 przy pomocy środków unijnych zmodernizowano ponad 46 tysięcy gospodarstw rolnych, dofinansowano zakup około 300 tysięcy maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, wybudowano lub zmodernizowano ponad 3,2 miliona metrów kwadratowych budynków gospodarskich.
– Trzykrotnie wzrosły wydatki na szkoły rolnicze.
– W latach 2007–2014 dofinansowana została także budowa lub modernizacja 3,8 tysiąca świetlic, wiejskich domów kultury i budynków rekreacyjnych.
– Wszystkie gminne biblioteki i domy kultury mają dziś dostęp do internetu.

Platforma dla przedsiębiorców
– Ułatwiliśmy i skróciliśmy zakładanie działalności gospodarczej. Wprowadziliśmy darmową rejestrację firm przez internet, zmniejszyliśmy wymogi kapitałowe przy zakładaniu spółek. Znacznie mniej potrzebnych jest pozwoleń, zezwoleń, koncesji lub licencji.
– Wprowadziliśmy oświadczenia zamiast zaświadczeń.
– Umożliwiliśmy czasowe zawieszanie działalności gospodarczej.
– Przyjęliśmy przeszło 300 zmian w ponad 100 ustawach redukujących obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców.
– Skróciliśmy czasy kontroli, wprowadziliśmy obowiązek informowania o niej i zakaz jednoczesnego prowadzenia więcej niż jednej. Przyznaliśmy przedsiębiorcom prawo do sprzeciwienia sie kontroli.
– Podwyższyliśmy do 150 tysięcy złotych próg obrotu, do którego przedsiębiorca nie musi płacić podatku VAT.
– Podnieśliśmy limit przychodu netto, który uprawnia do korzystania z uproszczonej rachunkowości w formie księgi przychodów i rozchodów (z 0,8 miliona do 1,2 miliona euro).
– Zredukowaliśmy podstawowy termin zwrotu podatku VAT ze 180 do 60 dni, dzięki czemu przedsiębiorcy trzykrotnie szybciej niż w 2007 roku otrzymują dziś od państwa należny zwrot pieniędzy.
– Od 2013 roku działa program gwarancji „de minimis”. BGK udzielił gwarancji na łączną kwotę blisko 20 miliardów złotych, co umożliwiło ponad 86 tysiącom przedsiębiorców uzyskanie w bankach kredytów na sumę około 35,5 miliarda złotych. Rząd przedłużył działanie programu do końca 2016 roku.

Platforma dla sportu
– Zbudowaliśmy 5,7 tysiąca obiektów sportowych w całym kraju, w tym ponad 3,5 tysiąca boisk, ale także 119 placów pod lodowiska.
– Program Orlik 2012 ruszył w 2008 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat powstały 2604 Orliki, z których do 2012 roku skorzystało aż 10 milionów Polaków
– Budżet państwa dofinansował pracę ponad trzech tysięcy trenerów, instruktorów i animatorów, którzy opiekowali się dziećmi i młodzieżą na nowo zbudowanych boiskach.

11:08, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »

Jesteśmy 25 lat po upadku komunizmu. Można powiedzieć: jesteśmy jedno pokolenie dalej. Etap transformacji rynkowej mamy już za sobą, etap Polski w Budowie – również.

Dzisiaj nadszedł czas na głęboką zmianę kierunku reform! Tę dobrą zmianę rozpoczęła Premier Ewa Kopacz zapowiadając w exposé i realizując projekty dla ludzi, dla rodzin, dla najbardziej potrzebujących. Chcemy nadal pracować na rzecz dobrej przyszłości Polaków! Nasz program jest kontynuacją podjętych już działań. Jest ambitny, ale odpowiedzialny! A my mamy siłę i umiejętności aby go zrealizować!

Gospodarka i praca

– ukrócimy nadużywanie tzw. umów śmieciowych
– osoby rozpoczynające pracę otrzymają wsparcie w wysokości do 4 tysięcy zł rocznie
– wprowadzimy minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł
– wprowadzimy nowy system podatkowy, którego głównymi charakterystykami są: stabilna praca, wyższa płaca, prostszy podatek (o nowym systemie piszę oddzielnie)
– pomożemy osobom zadłużonym w walutach obcych, gwarantując jednocześnie sprawiedliwe traktowanie właścicieli kredytów złotowych
– dokończymy budowę dużej infrastruktury drogowej
– nadal będziemy inwestować w modernizację polskiej kolei

Przedsiębiorcy

– naszym celem jest stworzenie administracji, która pomaga przedsiębiorcy w odniesieniu sukcesu gospodarczego
– w nowej Ordynacji Podatkowej wprowadzimy nie tylko zasadę rozstrzygania sporów na korzyść podatnika, ale także gwarancję dostępu do informacji, procedurę konsultacji podatkowych, możliwość mediacji i zawarcia porozumienia z organem podatkowym
– dla początkujących przedsiębiorców wprowadzimy zasadę „pouczenie zamiast sankcji”
– aby ukrócić oszustwa podatkowe, wprowadzimy Centralny Rejestr Faktur. Ta zmiana pozwoli na skrócenie czasu zwrotu podatku VAT
– wprowadzimy zasadę odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa
– rozszerzymy zakres kredytu podatkowego pozwalającego na odroczenie płatności podatkowych w razie wystąpienia niekorzystnych okoliczności
– zastąpimy nieefektywną ulgę na nabycie nowych technologii – ulgą na działalność badawczo- rozwojową.

Rodzina

– wprowadzimy dodatkowe ułatwienia dla rodzin, które zdecydują się na wynajęcie mieszkania
– podniesiemy zasiłki rodzinne i wprowadzimy nowe kryteria dochodowe tak, aby pomóc najbardziej potrzebującym
– zbudujemy kolejne żłobki i przedszkola, będziemy kontynuować proces ułatwiania organizacji opieki nad dziećmi do lat 3
– zaangażujemy pracodawców i uczelnie wyższe w tworzenie przedszkoli i żłobków
– wprowadzimy rozwiązania dające polskim rodzinom poczucie stabilności

Seniorzy

– ułatwimy seniorom dostęp do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych zwłaszcza w obszarze rehabilitacji i profilaktyki
– do świadczeń zdrowotnych wprowadzimy „bilans seniora”, czyli pakiet badań profilaktycznych
– będziemy kontynuowali program rozwoju polskiej geriatrii
– wprowadzimy bon refundacyjny na leki

– będziemy kontynuowali tworzenie sieci dziennych domów opieki dla osób starszych w ramach programu Senior – WIGOR. Domy te będą łączyły w sobie funkcje miejsca do rehabilitacji, świetlicy, domu kultury i biblioteki.
– powołamy samorządowe Rady Seniorów
– dzięki już wprowadzonej ustawie, umożliwimy seniorom korzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej w 1524 punktach w całej Polsce
– zwiększymy o 20 mln zł wydatki na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów
– uruchomimy specjalny numer alarmowy dla osób starszych czynny non stop

Młodzież
– zmienimy progi dochodowe uprawniające do zdobycia stypendium socjalnego tak, aby większa liczba studentów mogła z nich korzystać
– ułatwimy młodym rodzicom pogodzenie studiów i opieki nad dziećmi przez tworzenie zachęt dla uczelni do budowy żłobków i przedszkoli
– dzięki już przyjętej ustawie, zagwarantujemy młodym osobom dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej w 1524 punktach w Polsce
– ułatwimy wymianę międzynarodową uczniów, studentów i kadry naukowej
– trzykrotnie zwiększymy wysokość kredytu studenckiego
– będziemy rozwijać przedsiębiorczość akademicką, ułatwimy dostęp do finansowania start-upów.

Edukacja
– rozbudujemy oferty bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych. Dziecko będzie mogło zostać w szkole dłużej i efektywnie spędzi ten czas.
– zagwarantujemy uczniom dostęp do opieki stomatologicznej
– wdrożymy system stypendialny dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
– będziemy kontynuować proces zmian w szkolnictwie zawodowym, włączymy w ten proces pracodawców
– będziemy nadal dostosowywać szkolnictwo do wymagań rynku pracy
– wzmocnimy opiekę pediatryczną w szkole i przedszkolu

Nauka
– sprawimy, że studia doktoranckie staną się bardziej interdyscyplinarne i międzynarodowe
– wzmocnimy współpracę między uczelniami i pracodawcami
– będziemy wspierać rozwój firm tworzonych przez naukowców
– będziemy kontynuować zwiększanie finansowania nauki

Kultura
– zagwarantujemy obywatelom stały dostęp do kultury
– zwiększymy wynagrodzenia w państwowych instytucjach kultury
– do 2018 roku powstanie Muzeum Historii Polski
– stworzymy kodeks sponsoringu kultury
– zaproponujemy finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla wydzielania w budżetach obywatelskich puli na zadania związane z kulturą
– wprowadzimy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
– będziemy kontynuowali proces modernizacji bibliotek, przeznaczymy dodatkowe środki finansowe na zaopatrzenie ich w nowości wydawnicze.
– otworzymy Instytut Architektury i Urbanistyki, którego celem będzie pomoc dla planowania rozwoju i modernizacji pod względem funkcjonalności i estetyki
– rozbudujemy program „Kultura Dostępna”
– będziemy rozwijać program cyfryzacji narodowych dóbr kultury oraz zasobów bibliotecznych i archiwalnych

Zdrowie
– dzięki nowemu systemowi podatkowemu zwiększymy wpływ składki do NFZ-u, a tym samym zwiększymy wydatki na opiekę zdrowotną
– zwiększymy dostępność do nowoczesnego leczenia dla wszystkich, niezależnie od miejsca zamieszkania, m.in. poprzez rozwój telemedycyny
– stworzymy system dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych w formie gwarantującej lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych dla osób pozostających w systemie publicznym
– stworzymy system ubezpieczeń pielęgnacyjnych, którego celem będzie wsparcie opieki nad seniorami
– wzmocnimy ochronę praw pacjentów
– położymy nacisk na upowszechnianie programów profilaktycznych
– dokończymy proces informatyzacji służby zdrowia
– zaproponujemy kilkuletnie stypendia dla pozostających w kraju 5 lat po studiach lekarzy i pielęgniarek
– będziemy nadal zwiększać liczbę rezydentur dla lekarzy. Wprowadzimy system rezydentur dla pielęgniarek
– zwiększymy wynagrodzenia pielęgniarek i położnych, a także innych pracowników systemu opieki zdrowotnej

Nowoczesne miasto
– będziemy wspomagać rozwój budżetów obywatelskich i konsultacji społecznych
– przekażemy rekordowe środki na remonty i modernizacje zaniedbanych dzielnic i rozbudowę transportu zbiorowego
– wypracujemy nowy mechanizm wyrównywania dochodów najbiedniejszych i najbogatszych samorządów
– aby wzmocnić stabilność samorządu zastąpimy część udziału w dochodach z CIT – udziałami w dochodach z VAT
– rozpoczniemy dyskusję o obniżeniu wieku wyborczego w wyborach samorządowych do 16 lat.
– będziemy rozwijać sieć dróg rowerowych
– uruchomimy Fundusz Municypalny, którego celem będzie finansowanie budowy tanich mieszkań na wynajem
– rozpoczniemy proces decentralizacji Polski, będziemy lokować urzędy i instytucje poza Warszawą

Wieś i małe miasta
– we współpracy z samorządami i zarządcami dróg przygotujemy ujednolicone i bezpieczne punkty handlu przydrożnego, w których lokalni wytwórcy będą mogli sprzedawać swoje produkty z pominięciem pośredników
– stworzymy program „Wiejski Stragan”, na którym lokalni producenci będą mogli sprzedawać swoje produkty
– „Wiejskie Stragany” uzyskają preferencje przy zakupach żywności na rzecz rządowych programów dożywiania dzieci
– upowszechnimy system znakowania produktów lokalnych
– będziemy promować polską żywność za granicą
– aby przeciwdziałać skutkom susz i powodzi, uruchomimy program mikroretencji
– uruchomimy program wsparcia dla producentów mleka
– będziemy kontynuować inwestycje w sieć szybkiego internetu na wsi
– będziemy upowszechniać budżety partycypacyjne i fundusze sołeckie. Umożliwimy korzystanie z nich w większym zakresie przez ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich
Z radością prezentuję Państwu główne założenia naszego nowego systemu podatkowego! Prace nad nim rozpoczęły się bezpośrednio po objęciu przez Ewę Kopacz stanowiska Prezes Rady Ministrów. Dzisiaj program jest dopracowany w szczegółach. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jest dobry dla pracowników i bezpieczny dla budżetu państwa!

Stabilna praca
Wyższa płaca
Prostszy podatek
1. Proponujemy jednolity stabilny kontrakt dostępny dla wszystkich pracujących. Dzięki temu ograniczymy zatrudnienie na fikcyjnych umowach cywilnoprawnych i pracę na czarno. Zwiększymy stabilność zatrudnienia!
2. 97% zatrudnionych skorzysta na tej propozycji! Tylko 3% najbogatszych będzie płaciło podatki takie same jak dotychczas lub wyższe.
3. Na naszej propozycji w największym stopniu skorzystają najmniej zarabiający i rodziny z dziećmi. Dla niektórych z nich to nawet 5 tys. złotych rocznie!
4. Nasz program proponuje sprawiedliwe rozwiązanie: im mniej zarabiasz, tym mniejszy procentowo podatek płacisz. Najmniej zarabiający zapłacą tylko 10% swojego wynagrodzenia! To oznacza, że znacznie więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni!
5. Podatek będzie rozliczany na osobę w rodzinie, a nie jak dotychczas – obliczany od wynagrodzenia osoby zatrudnionej. To duża korzyść dla dużych rodzin!
6. Zapłacisz jeden prosty podatek! Budżet państwa odprowadzi za Ciebie składki na ZUS i NFZ w tej samej wysokości co dotychczas! To oznacza, że do składek najbiedniejszych budżet państwa dopłaci.
7. Dzięki nowemu systemowi koszty administracyjne i księgowe zmniejszą się! Zyskają na tym w szczególności małe przedsiębiorstwa.
8. Wysłanie SMSa lub jedno kliknięcie wystarczy, by legalnie zatrudnić nianię lub pomoc domową. Dzięki temu zatrudniona przez nas osoba zyska ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.
9. Żaden przyszły emeryt czy rencista nie straci na tej reformie! Pieniądze nadal będą zapisywane na indywidualnych kontach emerytalnych w tej samej wysokości, co dotychczas.
10. Podatki dla osób prowadzących działalność gospodarczą, samozatrudnionych i rolników pozostaną na tym samym poziomie.

Koszt tej reformy wyniesie około 10 mld zł.

11:07, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 marca 2015

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak:

Objęcie nadzoru przez KNF nastąpiło na przełomie 2012/13. 30 września 2012 rok – Bilans Otwarcia przygotowany przez biegłych wybranych przez kasy. 33 kasy wykazują stratę, z tego 14 kas - zagrożenie kontynuacji działania, 6 kas - bardzo trudną sytuację.

SKOK Wspólnota: w 2007 roku pod nadzorem Kasy Krajowej wprowadzony został Zarządca Komisaryczny,  w 2008 roku nadał wykazuje stały niedobór funduszy własnych, brak możliwości obsługi  zobowiązań. Pomimo udzielenia 220mln zł pomocy z Kasy Krajowej zwiększa się niedobór środków finansowych. W 2012 roku (przed objęciem nadzoru przez KNF) zostały sprzedane wierzytelności w zamian za skrypty dłużne do spółki ASK Invests. Były to wierzytelności niespłacalne. Na te wierzytelności trzeba było sporządzić rezerwy. Postępowanie o wyznaczenie Zarządcy Komisarycznego wszczęte 18 marca 2013 roku. Decyzja KNF została zaskarżona, ostatecznie sąd przyznał rację KNFowi.

Outsourcing: Sytuacja w roku 2012 i w 2013 była zupełnie inna. Zasady dotyczące outsourcingu w 2012 roku były dużo bardziej liberalne. Bardzo wiele kas z tego skorzystało. Dla przykładu, kasa zatrudniała 2tys pracowników i z tych pracowników po przyprowadzeniu operacji outsorcingu zostało 200.

Decyzje o wyborze Zarządcy Komisarycznego. Podejmowane były na podstawie dwóch przesłanek: po pierwsze, analiza sprawozdawczości bieżącej (pierwszą sprawozdawczość otrzymaliśmy w styczniu 2013 roku). Po drugie, sytuacja finansowa. Sprawozdawczość przychodziła z wielkimi brakami. Pierwsze decyzje o wszczęciu postępowania o ustanowienie zarządcy komisarycznego podejmowaliśmy w marcu 2013. W części kas mieliśmy do czynienia z funduszami ujemnymi. Była to przesłanka do tego żeby wszczynać postępowania o ustanowieniu Zarządcy Komisarycznego a także postępowania o konieczności realizacji programów naprawczych.

Jednocześnie prowadzone były postępowania dotyczące oceny kandydatów na Zarządców Komisarycznych. Wprowadzeni zostali w pięciu kasach. Jak trudno jest dojść do takiej decyzji pokazuje również doświadczenie Kasy Krajowej, która wielokrotnie próbowała wprowadzić Zarządców Komisarycznych do kas. W 21 kasach mamy do czynienia z funduszami ujemnymi. W 24 prowadzimy postępowanie o wprowadzenie zarządcy komisarycznego. Dlaczego tak długo się toczą? W tych postępowaniach uczestniczą wszyscy: organizacje związkowe, stowarzyszenia i zawsze Kasa Krajowa, która w tych postępowaniach nie wnosi o to, żeby postępowanie było toczone szybciej tylko zgłasza nowe związki dowodowe i musimy według k.p.a. te postępowania prowadzić. To są postępowania czasochłonne i pracochłonne. 

Zadaniem KNF przy udziale środków publicznych i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest rozwiązanie problemu w taki sposób, by trwale wyeliminować ryzyko dla deponentów. Jeśli chodzi o to, co się działo pod Zarządcami Komisarycznymi, czy depozyty przyrastały czy nie: nie przyrastały. Jeśli chodzi o SKOK im. Jana z Kęt to spadek z depozytów jest na poziomie o 11 milinów złotych, w SKOKu Kopernik depozyty spadły o 170 mln zł, a w SKOKu Wspólnota - o 120 mln zł.  Mieliśmy sytuację taką, że wykazywano nam zyski. W 2012 (nadzór Kasy Krajowej) Kasa Wołomin była audytowana dwukrotnie. Opinia: „bez zastrzeżeń”. Na 31 grudnia 2012 też opinia „bez zastrzeżeń”.

Kasa Wołomin: na posiedzeniu KNF w sierpniu 2014 roku odmówiliśmy zatwierdzenia ośmiu prezesów, w tym również prezesa SKOS Wołomin, z uwagi na to, że osoby te - w tym również prezes SKOKu Wołomin - nie dawał rękojmi stabilnego i ostrożnego zarządzania kasą. Komentarz kasy krajowej: „Kasa Krajowa podtrzymuje swoje stanowisko, które było prezentowane Komisji Nadzoru Finansowego w toku postępowania administracyjnego o zatwierdzenia prezesa. Zdaniem Kasy Krajowej osoby te spełniają przesłanki ustawowe, wymagane na to stanowisko.”

Według naszych informacji w sześcioosobowej radzie nadzorczej Kasy Krajowej jest aż dwóch przedstawicieli SKOKu Wspólnota i jeden przedstawiciel SKOKu Wesoła. To znaczy, że połowa składu rady nadzorczej Kasy Krajowej to są osoby z kas, w których jest albo był zarządca komisaryczny. Są to osoby wobec których zarządcy komisaryczni złożyli wnioski do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa. Te osoby podejmują decyzję całego systemu SKOK i Kasy Krajowej. Między innymi decydują o tym, która z kas dostanie wsparcie i na jakich warunkach. 16 lipca 2014 roku podjęliśmy decyzję o zawieszeniu SKOKu Wspólnota i zgłoszenie wniosku o upadłość i w tym czasie przez kolejne dni Kasa Krajowa intensywnie pracowała i rozdzielała środki pomocowe. I mimo że zgodnie z ustawą te środki powinny iść na wypłatę depozytów. Dzisiaj jest to przedmiotem sporu z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

 

Małgorzata Żymierska Zarządczyni Komisaryczna SKOK Wspólnota

109tys członków, 995mln wartość depozytów.

Zaskakująca struktura depozytów: 5% depozytariuszy wygenerowało 90% wartości depozytów.

Kasa Krajowa przekazała około 160mln zł mimo to kasa nadal generowała ujemny wynik finansowy.

Pani Zarządczyni Komisaryczna określa instytucje, którą zastała słowem „wydmuszka”. Cała działalność operacyjna została wyprowadzona do firm zewnętrznych, około 50 umów, analiza umów - ocena Pani Zarządcy – „porażająca”. Umowy niesymetryczne, wysokie ceny odbiegające od rynkowych, wysokie kary umowne, całe ryzyko wykonania umowy po stronie kasy. Próba renegocjacji umów nieudana, żaden z 50 podmiotów nie wyraził zgody na obniżenie stawek. Cytat: „pieniądze z Kasy Wspólnota, pieniądze biednych ludzi, wypływały szeroką rzeką”.

Wyniki dwóch audytów (w tym spółki Erst&Young) – odmowa wydania stanowiska – skierowanie zawiadomień do prokuratury. Audytorzy uzasadnili to faktem, że nie było zamknięć kont na 2012 rok. Nie mogli również uzyskać od zarządu niezbędnych informacji. Zarząd odmówił ustosunkowania się do dokumentów. Audytor nie był w stanie uzyskać od audytora skryptów dłużnych z Luxemburga informacji, jaką metodą zostały one wycenione. Chodzi o kwotę 136 mln złotych. 18 sierpnia 2014 roku KNF zawiesiła działalność kasy, miesiąc później ogłoszono upadłość.

Nadzór nad dokumentacją kasy – outsourcing archiwizacji dokumentacji. Outsourcing księgowania w księgach finansowych z kasy. Outsourcing dotyczył też czynności wymienionych w ustawie jako istota działania kasy. Formalnie w skład kasy wchodziło 85 udziałów, ale były to udziały należące do firmy zewnętrznej. Budynki nie należały do kasy, pracownicy nie byli pracownikami SKOKu, system informatyczny był outsourcowany, wyposażenie biur również. Umowy zawarte były po cenach znacznie przekraczających ceny rynkowe. Umowy zawarte były w sposób taki, że niemożliwe było ich wypowiedzenie. Umowy najmu lokali: wszystkie co najmniej 6-miesięczny okres wypowiedzenia i zapis w umowie, że jeśli kasa chce wypowiedzieć umowę to musi zapłacić czynsz do końca umowy. Umowy zawierane były na 5 do 10 lat. Podpisywanie umów outsourcingowych na masową skalę miało miejsce tuż przed wejściem w życie ustawy. Większość umów podpisana była z firmami związanymi z grupą SKOK. Często miały one nawet w nazwie słowo „SKOK”. Nawet jeśli nie było bezpośredniego połączenia, to istniały powiązania osobowe. Cytat: „Doszło do paradoksu, kiedy rozmawiając z konkretną osobą zadawałam pytanie jaką firmę dzisiaj reprezentuje.”

Do prokuratury została skierowana sprawa dotycząca uchwały rady nadzorczej w sprawie wynagrodzenia zarządu. W momencie gdy zarząd powinien był zgłosić upadłość kasy, rada nadzorcza zawarła umowę z członkami zarządu o zakazie konkurencji i poufności.

Na temat „więzi” : członek spółdzielni miał być powiadamiany o zebraniu na 2 tygodnie przed posiedzeniem poprzez wywieszenie informacji w siedzibie SKOKu. Nie było możliwości, aby do członków ta informacja rzeczywiście dotarła. Co więcej, zarządcy dzielili spółdzielców na grupy, zdarzały się sytuacje, że „staruszka z Krakowa przydzielano do Gliwic”, cytat: „to jest fikcja, proszę Państwa”. W efekcie przedstawicielami dla najwyższych władz stawali się etatowi pracownicy systemu SKOK.

Dziennie podpisywano około 550 umów kredytowych.  Zdolność kredytową oceniała firma zewnętrzna.  W całej kasie analizą finansową i analizą produktów zajmowała się (cytat:) „młoda dziewczyna bez żadnego doświadczenia w działalności finansowej, z wykształcenia analityk medyczny”.

W tej kasie nie było kredytów wysokokwotowych. Przykład kredytu: 75-latka, która potrzebuje 1,2tys złotych na lodówkę i nie dostanie takiego kredytu w zwykłym banku otrzymuje kredyt w SKOKu. Do ręki otrzymuje 1200 zł, a do spłacenia ma 5000 zł. Cytat: „Byliśmy w absolutnym szoku”.

Oprócz wysokich kosztów outsourcingu mieliśmy do czynienia z rolowaniem kredytów. Sprzedażą kredytów zajmowała się firma zewnętrzna. 60% kredytów w 2014 to kredyty rolowane. Za każdy z nich trzeba było zapłacić firmie zewnętrznej, (cytat:) „nie tylko na tym nie zarabiałam, ale do tego dopłacałam”.

 

10:48, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »
piątek, 28 listopada 2014

Zarzut fałszowania wyborów to najcięższe oskarżenie, jakie można sformułować przeciwko demokratycznemu państwu. Jeszcze tydzień temu nie sądziłam, że kiedykolwiek, ktokolwiek z naszej klasy politycznej poważy się na taki zarzut. Myliłam się. Co zdarzy się za kolejny tydzień?

Najpierw była napaść na siedzibę Państwowej Komisji Wyborczej. Potem wypowiedź Jarosława Gowina, że exit pool pokazał prawdziwy wynik wyborów a PKW ogłosiła taki, jaki miał być... Następnie profesor Legutko na forum Parlamentu Europejskiego zakwestionował rzetelność wyborów. W końcu prezes Kaczyński bez owijania w bawełnę stwierdza, ze wybory zostały sfałszowane.

Od kilku już lat poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zamienia sie w wyznanie wiary. To, co powie prezes Kaczyński, przyjmowane jest przez cześć Jego elektoratu jako prawda objawiona. To bezwarunkowe zawierzenie staje się kolejnym narzędziem walki politycznej. Jeśli Prezes mówi, że wybory zostały sfałszowane, dwadzieścia kilka procent Polaków jak echo powtarza po Nim w sondażu tę myśl. Po czym Prezes stwierdza, że wybory trzeba powtórzyć, bo Polacy uważają, ze zostały sfałszowane!

Chciałabym, żeby to było zabawne, ale nie jest. Chciałabym, żeby to był tylko zły sen o Polsce, ale nie jest. Chciałabym, żeby to jeszcze można było racjonalnie rozwiązać, ale nie można!

A przecież kiedy patrzymy na te wybory trzeźwym okiem wszystko wygląda inaczej! Różnica miedzy wynikami sondażowymi (exit pool) i rzeczywistymi cztery lata temu była prawie dokładnie taka sama! 3% na minus dla PO, 3,5% na minus dla PiSu, 3% na plus dla PSLu. Liczba nieważnych głosów? Cztery lata temu tyle samo nieważnych głosów zarejestrowano w województwie mazowieckim. Przypadek? Nie! Po prostu tylko tam wyborcy głosowali w książeczce wyborczej a nie na jednej wielkiej płachcie. A w tych wyborach książeczka obowiązywała wszędzie. I ostatni argument. Pracowałam w komisji wyborczej w 2005 roku i cały czas zastanawiam się, jak, do ciężkiego diabła, można w ogóle sfałszować w Polsce wybory??? Przecież w każdej komisji pracują ludzie związani z różnymi partiami politycznymi. Wszyscy wszystkim patrzą na ręce. PiS miało swoich mężów zaufania w prawie każdej komisji! Wiec jak???

PiS wprowadziło pod obrady Parlamentu ustawę o nadzwyczajnym skróceniu kadencji władz samorządowych wybranych w ostatnich wyborach. Szanowni Koledzy i Koleżanki z Prawa i Sprawiedliwości, czy nie lepiej byłoby od razu przedłożyć projekt o tym, że każde wybory, po których w Polsce nie rządzi PiS, są nieważne?

Joanna Mucha10:34, joanna.mucha
Link Komentarze (2) »
czwartek, 13 listopada 2014
Jak zawsze, popadamy w skrajności. Po 'Trzech Podróżnikach', którzy z delegacji zagranicznych uczynili sobie sposób na dorobienie do poselskiej pensji, dzisiaj każdy poseł i posłanka, wyjeżdżający za granicę, są co najmniej podejrzani. Jesteśmy już niebezpiecznie blisko stwierdzenia, że kto jeździ, ten przekręca. Może więc dla przywrócenia proporcji należy wyraźnie wypowiedzieć kilka argumentów. Po pierwsze, nasi posłowie muszą jeździć w zagraniczne podróże w ramach swoich służbowych obowiązków. Nie chcemy być izolowani w międzynarodowych organizacjach, a tylko bezpośredni udział gwarantuje wpływ na ich funkcjonowanie. Po drugie, niektóre podróże taniej i wygodniej jest odbyć samochodem. Nie wiem dlaczego pod pręgieżem postawiono posłów, którzy pojechali samochodem do Czech. Nie wiem, dlaczego wielki znak zapytania stawia się przy podróżach samochodowych do Strasburga. Z Warszawy to około 1300 km, z Wrocławia niecałe 900 dobrą drogą. Przypomnę, że do Strasburga nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych.  Obok Marka Krząkały siedzę na sali posiedzeń od początku tej kadencji. Wiem, że jest krystalicznie uczciwym człowiekiem. W listopadzie 2013 roku na zaproszenie Europejskiej Fundacji Katedry w Akwizgranie został zaproszony do wygłoszenia wykładu inaugurujacego nt roli Polski w Unii Europejskiej. Wcześniejsze wykłady inauguracyjne wyglaszali Jean-Claude Junker, szef Bundestagu, głowy państw. Marek jedzie tam samochodem, z Rybnika to około 1000km. Nie ryzykuje podróży samolotem, w listopadzie wiele lotów jest odwolywanych. Jego wykład jest bardzo dobrze przyjęty i szeroko komentowany.  A dzisiaj staje przed kamerą jednego z programów informacyjnych w roli podejrzanego.  Litości! Po trzecie, wszyscy, którzy znają życie sejmowe wiedzą, że nawet najważniejsze delegacje zagraniczne trzeba odwołać lub skrócić, jeśli w Polsce odbywają się ważne głosowania. Tych odwołanych nie zobaczycie Państwo w żadnych wykazach. Skrócone przyniosły kilku osobom zarzuty bilokacji. A wystarczy odrobina rzetelności i wszystko można sprawdzić! Nie może być zgody na traktowanie Sejmu jak biura podróży. Nie może być zgody na pozorowanie udziału w ważnych międzynarodowych spotkaniach. Nie może być zgody na wyłudzenie pieniędzy publicznych przez nierzetelne rozliczenia.  Ale opanujmy nasze komentarze, zanim wylejemy dziecko z kąpielą.
21:41, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 października 2014

Szanowny Panie Prezesie,

Zwracam się do Pana z interwencją w sprawie możliwości podróżowania pociągami PKP przez pasażerów niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Kilka tygodni temu byłam świadkiem sytuacji, kiedy pasażerka na wózku inwalidzkim próbowała wsiąść się do wagonu. Pracownicy PKP udzielili jej pomocy i muszę przyznać, że wykazali się ogromnym zaangażowaniem i ofiarnością. Mimo to, ze względu na szerokość drzwi, schody, szerokość korytarza, przeniesienie pasażerki do przedziału było długie, niekomfortowe i godziło w godność tej osoby. Mam świadomość skali zmian, jakie zachodzą na polskiej kolei. Wiem też, że ponad 70% taboru kolejowego zostanie wymienione w najbliższych miesiącach. Spodziewam się, że nowy tabor kolejowy będzie umożliwiał komfortowe korzystanie z transportu szynowego osobom niepełnosprawnym ruchowo. Pozostanie jednak 30% taboru kolejowego bez udogodnień dla tych osób.
Dlatego zwracam do Pana Prezesa się z apelem o podjęcie działań mających na celu poprawę tej sytuacji. Chciałabym zapytać o to, ile kosztowałoby takie dostosowanie wagonów starego typu, aby w każdym składzie znajdowało się przynajmniej JEDNO wejście dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową? Czy tego typu analizy kosztowe były przeprowadzone? Ile globalnie kosztowałoby takie rozwiązanie?
Osoby niepełnosprawne ruchowo nie mogą być wykluczane z korzystania z transportu kolejowego. Równość traktowania gwarantuje im Konstytucja RP. Polska jest na takim etapie rozwoju, kiedy tego typu zaniedbań nie można wytłumaczyć żadnymi okolicznościami. Dlatego powtórnie apeluję do Pana Prezesa o podjęcie pilnych działań w celu rozwiązania tego problemu.

 

Joanna Mucha

10:17, joanna.mucha
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 października 2014

Szanowny Panie Ministrze,


z ogromnym zadowoleniem przyjęłam deklarację powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół, która pojawiła się w expose Premier Ewy Kopacz. Funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w miejscu nauczania i wychowania jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego uczących się w nich dzieci i młodzieży. Gabinety szkolne są miejscem edukacji zdrowotnej pacjentów oraz profilaktycznych działań zabezpieczających przed poważnymi problemami w przyszłości. Systematyczna opieka oraz kontakt z lekarzem stomatologiem uczy prawidłowej higieny jamy ustnej jak i dobrych nawyków związanych z wizytą u lekarza.
Powrót gabinetów do szkół będzie jednak możliwy dopiero wtedy, gdy zapewnione będzie stabilne finansowanie świadczonych przez nie usług. Aby to osiągnąć niezbędna jest niewielka korekta obecnego systemu kontraktowania.
W obecnym systemie opieki zdrowotnej lekarze dentyści, oferujący swoje usługi w szkołach, nie zawsze mogą sprostać wymogom kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Zasady te często wykluczają gabinety szkolne z konkurencji z regularnymi gabinetami. W systemie oceny ofert tracą one punkty m.in. przez brak aparatu rentgenowskiego (podczas gdy taki aparat nie może zostać zainstalowany w szkole!), godziny pracy gabinetu (NFZ premiuje popołudniowe godziny pracy, co w przypadku gabinetu szkolnego byłoby pozbawione sensu!), czy istnienie schodów do budynku szkoły.
Najprostszym rozwiązaniem dla tych problemów jest wyodrębnienie oddzielanego zakresu świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w miejscu nauczania i wychowania w ramach koszyka świadczeń gwarantowanych w rodzaju leczenie stomatologiczne. Rozwiązanie to nie powoduje wzrostu kosztów świadczonych usług, oznacza jedynie dedykowanie określonej wielkości środków bezpośrednio gabinetom szkolnym. W moim przekonaniu świadczenia stomatologiczne świadczone w szkołach są najważniejszą częścią stomatologii finansowanej ze środków publicznych, zatem jestem przekonana o tym, że taka zmiana poprawi stan opieki stomatologicznej w Polsce.

W związku z powyższym zwracam się uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) Czy Ministerstwo Zdrowia planuje dokonanie wyodrębnienia oddzielnego zakresu świadczeń gwarantowanych w rodzaju leczenie stomatologiczne?
2) Kiedy może mieć miejsce ta zmiana?
3. Jakie inne działania przewiduje Ministerstwo, aby gabinety stomatologiczne powróciły do szkół?

Joanna Mucha

11:28, joanna.mucha
Link Komentarze (2) »
wtorek, 03 czerwca 2014

Sfałszowali, bo przegraliśmy. W tych krótkich słowach można streścić nowy dogmat wiary PiSowskiej. Przedstawiciele tej partii kreują teorie o spisku totalnym, który obejmuje swym zakresem również fałszowanie wyborów na masową skalę, bo przecież tak naprawdę PiS te wybory musiał wygrać, co jest tezą tak oczywistą, że nie wymaga udowodnienia.

Opinia PiS o funkcjonowaniu Państwowej Komisji Wyborczej i mechanizmie wyborczym jest zależna od wyniku wyborczego. W niedzielnych wyborach oddano 228 tysięcy głosów nieważnych (3,12% wszystkich głosów), logiczne jest zatem założenie, że wszystkie te głosy były oddane na partię Jarosława Kaczyńskiego i że wszystkie siły ciemności i Moskwy połączyły swoje niecne działania aby je sfałszować. Co więcej! Instytuty badawcze publikujące sondaże przedwyborcze również były częścią spisku! Celowo publikowały takie wyniki, jakie później fałszerze tylko potwierdzili! Poseł Brudziński dokonał nawet prezentacji metody. Wystarczy narysować długopisem na kciuku krzyżyk i już można 'dostawiać' krzyżyki unieważniając tym samym głosy Prawdziwych Polaków na jedyną Prawdziwą Partię.

Od kilkunastu lat jestem w polityce a dotąd nie znałam metody 'krzyżyka na kciuku'. Moi koledzy z Platformy również byli zaskoczeni. Pan Poseł pomija oczywiście fakt, że członkowie komisji wyborczych podczas liczenia głosów nie mogą mieć przy sobie długopisów. Pomija również fakt, że w komisjach byli mężowie zaufania reprezentujący Jego ugrupowanie i dokładnie patrzyli na ręce liczące głosy.

Trzeba być przygotowanym na to, że każdy pretekst, każda okazja zostanie spożytkowana na potrzeby potwierdzenia Tezy Podstawowej: wybory zostały sfałszowane. I że ta teza będzie aktualna aż do momentu, który – mam nadzieję – nigdy nie nastąpi, kiedy PiS wygra wybory.

Nota bene, w 2005 roku głosów nieważnych było 440 tysięcy dwieście (3,6 procent wszystkich głosów), czyli prawie dwukrotnie więcej niż w niedzielę. Przypomnę, że wybory wygrał wtedy PiS. I nie będę pytała, jaki był w tym udział metody 'kciuka Posła Brudzińskiego', bo wiem, że po prostu przegraliśmy tamte wybory. Tak jak PiS po prostu przegrał ostatnie.

11:08, joanna.mucha
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6